Zwierzyna żyjąca na wolności może wyrządzić rolnikom wiele szkód. Powszechnie spotyka się sytuacje, kiedy pod osłoną nocy zwierzyna leśna czyni swoim łupem zwierzęta hodowlane znajdujące się w przydomowych zagrodach bądź też niszczy płody rolne. Czy rolnik, który został poszkodowany przez działania dzikich zwierząt może dochodzić odszkodowania? Jeśli tak, to od kogo?
Utrzymujące się w ostatnich latach niekorzystne relacje cen dla producentów mięsa (szczególnie wieprzowego) wymuszają zmiany na rynku, reorganizację przedsiębiorstw rolnych oraz poszukiwanie nowych rozwiązań rynkowych.
Choroby bydła są nieuniknionym elementem hodowli. Dla właściciela stada schorzenia krów to stres, dużo więcej pracy oraz znaczące straty ekonomiczne. Pamiętajmy, że odpowiednio wczesne wykrycie choroby i właściwe postępowanie pozwala w wielu przypadkach na szybsze wyleczenie chorej sztuki oraz obniżenie kosztów leczenia.
Dnia 17 marca 2017 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych, w tym dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie w stadzie dotkniętym restrykcjami z tytułu ASF. Stanowi ono jeden z elementów pakietu wsparcia rolnictwa, który wprowadziła Komisja Europejska w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Komisja Europejska udostępniła pomoc finansową w całkowitej kwocie 350 mln euro, w tym Polsce 17.572 188 euro.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.