Od 6 stycznia obowiązuje nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Jakie najważniejsze zmiany niosą nowe przepisy dotyczące znakowania zwierząt? Jaka będzie nowa definicja siedziby stada?
Nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt ma na celu zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Ma to być istotne ogniwo w zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Szczególne znaczenie ma aktualna definicja posiadacza, do którego odnoszą się nowe zasady. Definicję taką zawiera tabela 1.
Tabela 1. Definicja posiadacza w nowej ustawie
Dla jakich kategorii zwierząt definicja obowiązuje |
Definicja posiadacza w konkretnym przypadku |
Bydło, wielbłądowate, jeleniowate, owcy, kozy i świnie |
Osoba fizyczna lub prawna, która odpowiada za zwierzęta lub produkty, w tym w ograniczonym czasie - z wyłączeniem posiadaczy zwierząt domowych i lekarzy weterynarii |
Koniowate |
Osoba fizyczna lub prawna, która odpowiada za koniowate, w tym w ograniczonym czasie, jednak z wyłączeniem lekarzy weterynarii |
Uwaga! Definicje nie dotyczą przewożącego zwierzęta na własny rachunek lub na rachunek osoby trzeciej |
Z ustawy dotyczącej rejestrowania zwierząt (w tym znakowania zwierząt) wynika, że za siedzibę stada należy uznać wszelkie pomieszczenia, strukturę lub – w przypadku chowu lub hodowli na wolnym powietrzu – środowisko lub miejsce, w którym – tymczasowo lub stale – utrzymujemy zwierzęta lub przetrzymujemy materiał biologiczny. Definicja ta nie dotyczy:
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) uzyskuje prawo do przetwarzania danych osobowych rolników w swojej bazie prowadzonej w systemie teleinformatycznym. Nowa ewidencja obejmie szerszy zakres zwierząt.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 komentowanej ustawy o rejestrowaniu zwierząt kierownik biura powiatowego ARiMR nada numer podlegającym obowiązkowi zgłoszenia:
– wprowadzając do komputerowej bazy danych ARiMR informacje ich dotyczące.
Paszporty bydła otrzymają ich posiadacze jedynie dla zwierząt przemieszczanych do innych niż Polska państw członkowskich. Oznacza to rezygnację z paszportów w obrocie krajowym.
Nowa ustawa umożliwia również stosowanie środków identyfikacji, wskazanych w przepisach unijnych, np. zwykłych i elektronicznych kolczyków lub opasek na pęcinę, kapsułek ceramicznych (bolusów), wszczepianych transponderów oraz tatuaży.