Błyszczka jarzynówka na sałacie. Jak z nią walczyć

Michał Hołdaj

14 września 2022

Błyszczka jarzynówka na sałacie. Jak z nią walczyć

PYTANIE CZYTELNIKA: Mam pytanie dotyczące gąsienicy występującej w sałacie masłowej. Posiadam certyfikat global gap, więc dozwolone są tylko niektóre środki ochrony roślin. Sałatę zaatakowała jakaś zielona gąsienica. Jaki środek (z tych dozwolonych) będzie skuteczny? Jak inaczej można z nią walczyć? Obstawiam, że to jakiś rodzaj motyli składa jaja w dużej ilości. Występuje już przy sadzonce, a największe szkody robi, kiedy sałata jest już duża. Wcześniej stosowaliśmy środek Movento, a wcześniej mospilan – i na gąsienice nie pomogły.

Może zacznę od końca. Preparat Movento (spirotetramat) jest produktem bardzo skutecznym, ale w celu ograniczania m.in mszyc, miodówek, czerwców. Niestety, ale nie gąsienic.

Zakładam, że ma Pan najprawdopodobniej do czynienia z Błyszczką jarzynówką (Autographa gamma) – powszechnym szkodnikiem sałaty.

Zarówno do zwalczania gąsienic tego motyla, jak i innych ewentualnie występujących gąsienic zarejestrowane jest kilka produktów, zawierających jako substancję czynne: spinosad, pyretryny, benzoesan emamektyny.

Jeżeli jednak posiada Pan certyfikat global gap i musi Pan redukować liczbę wykrywanych pozostałości substancji do minimum koniecznych, to zalecałbym zastosowanie produktów opartych na Bacillus thuringiensis (m.in. DiPel DF, Lepinox Plus, Xen Tarti WG). Produkty te będą jednak szczególnie skuteczne w likwidacji młodszych stadiów rozwojowych gąsienic (L1–L2).

W przyszłości polecam stosowanie na plantacji pułapek z feromonem do monitoringu występowania zwójkówek. Pułapki tego typu są niezwykle pomocne w prawidłowym wyborze terminu zwalczania. Ogranicza to ryzyko masowego wystąpienia szkodnika i redukuje liczbę zabiegów zwalczających.

Jeszcze jedno… Z „tradycyjnych” produktów można jeszcze zastosować Affirm 095 SG. Jest to skuteczny produkt, ale w tym wypadku należy zwrócić uwagę na fazę rozwojową sałaty i oczywiście ilość możliwych do wykorzystania w uprawie substancji.

Michał Hołdaj
Michał Hołdaj
w 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Biologia ogólna i molekularna. Pracę w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Ochrony Roślin rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracuje obecnie. W 2009 roku odbył dwa staże naukowe w Katalońskim Instytucie Naukowym IRTA w Leridzi w Hiszpanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Piacenzy we Włoszech, gdzie pogłębiał wiedzę i umiejętności z zakresu odporności szkodników roślin sadowniczych na środki ochrony roślin. Jest autorem lub współautorem 6 publikacji naukowych, 9 monografii naukowych oraz ponad 40 artykułów popularnonaukowych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma