Mniej pestycydów chemicznych w rolnictwie

5 sierpnia 2022

pestycydy

Stosowanie pestycydów chemicznych w rolnictwie przyczynia się do zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza, utraty różnorodności biologicznej i może być szkodliwe dla roślin niebędących przedmiotem zwalczania, owadów, ptaków, ssaków i płazów. W strategii „od pola do stołu” zaproponowano spore ograniczenie stosowania pestycydów.

Komisja ustanowiła już zharmonizowany wskaźnik ryzyka w celu ilościowego określenia postępów w ograniczaniu ryzyka związanego ze stosowaniem pestycydów. Świadczy to o spadku ryzyka związanego ze stosowaniem pestycydów o 20% w ciągu ostatnich pięciu lat. Komisja podejmie dodatkowe działania w celu zmniejszenia ogólnego stosowania i ryzyka dotyczącego pestycydów chemicznych o 50% oraz stosowania bardziej niebezpiecznych pestycydów (chodzi o środki ochrony roślin zawierające substancje czynne, które spełniają kryteria graniczne określone w pkt 3.6.2–3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 lub są wskazane jako substancje kwalifikujące się do zastąpienia zgodnie z kryteriami określonymi w pkt 4 tego załącznika) o 50 % do 2030 roku.

Cel: zmniejszenie ogólnego stosowania i ryzyka dotyczącego pestycydów chemicznych o 50% oraz stosowania bardziej niebezpiecznych pestycydów o 50% do 2030 roku.

Żeby utorować drogę dla rozwiązań alternatywnych i utrzymać dochody rolników, Komisja podejmie następujące kroki:

1)     dokona przeglądu dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów,

2)     wzmocni przepisy dotyczące integrowanej ochrony roślin oraz

3)     przyczyni się do szerszego stosowania bezpiecznych alternatywnych sposobów ochrony plonów przed agrofagami i chorobami.

Integrowana ochrona roślin będzie zachęcać do stosowania alternatywnych technik kontroli, takich jak zmianowanie upraw i odchwaszczanie mechaniczne. Będzie też jednym z głównych narzędzi ograniczania stosowania pestycydów chemicznych i zależności od nich, a w szczególności stosowania bardziej niebezpiecznych pestycydów.

Praktyki rolnicze ograniczające stosowanie pestycydów w WPR będą miały ogromne znaczenie, a plany strategiczne powinny odzwierciedlać tę transformację i sprzyjać dostępowi do doradztwa.

Pestycydy biologiczne

Komisja ułatwi również wprowadzanie do obrotu pestycydów zawierających biologiczne substancje czynne oraz wzmocni ocenę zagrożeń dla środowiska związanych ze stosowaniem pestycydów. Będzie ona działać na rzecz skrócenia czasu trwania procedury udzielania zezwoleń na stosowanie pestycydów przez państwa członkowskie. Komisja zaproponuje również zmiany do rozporządzenia z 2009 r. w sprawie statystyk dotyczących pestycydów (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1185/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie statystyk dotyczących pestycydów [tekst mający znaczenie dla EOG]; Dz.U. L 324 z 10 grudnia 2009 r., s. 1), aby wyeliminować luki w danych i propagować kształtowanie polityki oparte na danych.

Źródło:

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Strategia „od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma