PYTANIE: Posiadam wykształcenie rolnicze. Mam jednak niewielki staż w rolnictwie. Moja działka ma 14 arów, z czego 11 jest ziemią rolną. Na terenie tej miejscowości mieszkam od ponad roku. Chciałabym rozpocząć działalność niegospodarczą i produkować konfitury. Sanepid twierdzi, że jeśli chcę to robić w kuchni domowej, to muszę mieć status rolnika. Co zrobić, żeby dostać taki status?
Status rolnika indywidualnego zależy od łącznego spełnienia określonych warunków. Jednym z nich jest prowadzenie gospodarstwa rolnego, w którym powierzchnia nieruchomości rolnych nie może być mniejsza niż 1 ha (czyli 100 arów). Jeżeli działka ma 14 arów, z czego tylko 11 arów jest ziemią rolną, to nie spełnia ona definicji gospodarstwa rolnego. Można wprawdzie wydzierżawić gospodarstwo rolne o powierzchni 1 ha, jednak sama dzierżawa nie wystarczy do uzyskania statusu rolnika indywidualnego.
Kolejne warunki, od których zależy taki status, oprócz kwalifikacji rolniczych to:
5-letni okres zamieszkiwania w gminie, w której leży jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz
osobiste prowadzenie tego gospodarstwa rolnego przez okres 5 lat.
Osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego oznacza:
Nie ma możliwości, aby uzyskać status rolnika indywidualnego przed upływem tego okresu.
Czytaj więcej:
Definicja rolnika indywidualnego została zawarta w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, której celem jest m.in. także zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą:
właścicielem,
użytkownikiem wieczystym,
samoistnym posiadaczem lub
dzierżawcą nieruchomości rolnych,
których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Co więcej, rolnik musi mieć kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Przez ten okres musi też prowadzić osobiście to gospodarstwo.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:
pracuje w tym gospodarstwie,
podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
Z kolei w myśl art. 2 pkt 2 ww. ustawy, przez prowadzenie działalności rolniczej rozumie się prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.