Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie, które zezwala na wprowadzenie na rynek larw
pleśniakowca lśniącego (
Alphitobius diaperinus) jako nowej żywności. Co to za chrząszcz? Czym jest nowa żywność?
Na mocy tego rozporządzenia larwy pleśniakowca lśniącego (Alphitobius diaperinus) w postaci mrożonej, pasty, suszonej i sproszkowanej włącza się do unijnego wykazu nowej żywności (novel food).
Rozporządzenie określa m.in. maksymalne poziomy dla poszczególnych kategorii żywności (dla suplementów diety poziom ten wynosi 4 g/dzień – postać sproszkowana), a także szczególne warunki etykietowania larw pleśniakowca lśniącego.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia 2023/58, nowa żywność ma być oznaczana w zależności od zastosowanej postaci jako:
Środki spożywcze zawierające ten składnik w postaci mrożonej, pasty, suszonej i sproszkowanej powinny być opatrzone informacją, że może on powodować reakcje alergiczne u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki i produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego. Informację tę zamieszcza się w pobliżu wykazu składników.
Czytaj więcej:
Pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus Panzer = A. piceus Herbst.) – chrząszcz z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae), nazywany też czarnym chrząszczem ściółkowym. Pochodzi z krajów tropikalnych, gdzie zamieszkiwał w glebie, pod korzeniami lub korą drzew, w ściółce leśnej czy w butwiejących resztkach roślinnych (np. słoma, kukurydza).
Chrząszcza najczęściej można znaleźć na fermach drobiu, gdzie ma bardzo dobre warunki dla rozwoju (wysoka temperatura, stały dostęp do pokarmu, wiele zakamarków do schronienia). Pleśniakowiec lśniący zjada i zanieczyszcza pasze, przenosi wiele wirusów i bakterii. W zainfekowanych kurnikach notuje się słabe wyniki produkcyjne, a także częstszą umieralność drobiu. Można spotkać go również w magazynach, gdzie przechowywane jest zboże, mąka, kasze, pasze. Szczególnie w takich, gdzie sposób przechowywania produktów nie jest właściwy.
Rozporządzenie w sprawie larwy pleśniakowca lśniącego wchodzi w życie 26 stycznia 2023 r.
W dniu 11 grudnia 2015 r. zostało opublikowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2283 z 25 listopada 2015 r. w sprawie nowej żywności, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 1852/2001 (Dz. Urz. UE L 327 z 11.12.2015, str. 1), którego przepisy są stosowane przez wszystkie państwa członkowskie od dnia 1 stycznia 2018 r.
Nowa żywność oznacza żywność, której nie stosowano do spożycia przez ludzi w znacznym stopniu w Unii przed 15 maja 1997 r., niezależnie od dat przystąpienia państw członkowskich do Unii. Może to być np. żywność:
Nowa żywność to również tradycyjna żywność pochodząca z państw trzecich, tj. spożywaną poza obszarem Unii Europejskiej, która nie została wprowadzona do obrotu na rynek unijny na masową skalę.