Uiszczanie podatku rolnego jest jednym z najważniejszych obowiązków wielu rolników. Ciąży na nich na podstawie przepisów obowiązującego prawa. Może się jednak zdarzyć, że organ podatkowy nie będzie mógł się domagać od podatnika jego zapłaty. Nawet wtedy, jeśli rolnik nie korzysta ze zwolnień od tego podatku. Sprawdź, w jakich dokładnie okolicznościach?
Zasady opłacania podatku rolnego zostały uregulowane w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (dalej: ustawa). Zgodnie z jej przepisami opodatkowaniu tym podatkiem podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Podatek rolny ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych (w tym spółkach) niemających osobowości prawnej będących m.in.:
właścicielami gruntów,
posiadaczami samoistnymi gruntów,
użytkownikami wieczystymi gruntów,
posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (w określonych w ustawie przypadkach).
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku rolnym?
Obowiązek podatkowy w podatku rolnym powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Będzie to na przykład:
Wygasa natomiast ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek (art. 6a ustawy).
Przykład: Podatnik nabył grunty rolne 18 listopada 2022 r. W tym przypadku obowiązek podatkowy w podatku rolnym powstał od 1 grudnia 2022 r.
Organem podatkowym właściwym w sprawie podatku, o którym mowa, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).