Granice nieruchomości gruntowych często stają się przedmiotem sporów między ich właścicielami. Problemy te spotykane są głównie wśród gospodarstw rolnych. Duży areał, rozproszenie ziemi po różnych wsiach, użyczanie części nieruchomości czy w końcu intensywna gospodarka na ziemi połączona z przesunięciem bądź usunięciem znaków granicznych sprzyja zacieraniu się granic pomiędzy sąsiednimi nieruchomościami. W dobie szczególnego zapotrzebowania na dodatkową ziemię, coraz częściej dochodzi do sporów o faktyczny przebieg granic nieruchomości, co z upływem czasu staje się coraz bardziej utrudnione. Gdy zainteresowani nie potrafią dojść do porozumienia, z pomocą przychodzi im jednak postępowanie rozgraniczeniowe.
Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Mówiąc krótko, istotą tego postępowania jest ustalenie przebiegu granicy między dwoma sąsiednimi nieruchomościami. Ale wystarczające będzie ustalenie tylko granic spornych, a nie wszystkich granic danej nieruchomości.
Organem właściwym w tego rodzaju sprawach jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który działa z zasady na wniosek jednej ze stron sporu, którą może być właściciel, użytkownik wieczysty albo posiadacz samoistny, czyli osoba, która faktycznie włada daną nieruchomością. Wiele jednostek samorządowych zamieszcza wzory takich wniosków na swoich stronach internetowych. Ułatwia to znacznie zainicjowanie postępowania.
We wniosku należy oznaczyć dane działek, tj. numery ewidencyjne i numer księgi wieczystej, jeśli nieruchomość posiada.
Przebieg postępowania rozgraniczeniowego
Po złożeniu wniosku jest on badany pod względem formalnym. Następnie wójt wyznacza geodetę, który w jego imieniu będzie prowadził postępowanie. Wybór ten należy wyłącznie do wójta, przy czym może on fakultatywnie skonsultować go ze stronami. Jednocześnie może zobowiązać strony do uiszczenia zaliczki na czynności geodety. Gdy taka zaliczka nie zostanie zapłacona, to postępowanie nadal jest prowadzone, a strony zostaną obciążone kosztami geodety w decyzji kończącej sprawę.
Geodeta dokonuje ustalenia przebiegu granic, biorąc pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
Czytaj więcej: