PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiłem dwa lata temu gospodarstwo za zgodą Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Taki stan uniemożliwia mi swobodną dzierżawę przez okres 5 lat. Złożyłem stosowny wniosek do KOWR o zgodę na wydzierżawienie gospodarstwa. Uzasadniłem ją słabą sytuacją w rolnictwie i bardzo niską dochodowością i kosztami, które przekraczają przychody. Ośrodek odpowiedział, że to uzasadnienie nie jest dla odpowiednie i przekonujące w kwestii wydania zgody na dzierżawę. Jakie zdarzenia będą zatem skutkować uzyskaniem pozytywnej decyzji KOWR na dzierżawę zakupionej nieruchomości?
Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku osoby fizycznej - prowadzić to gospodarstwo osobiście. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek.
Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, może w drodze decyzji administracyjnej wyrazić zgodę na jej dzierżawę lub zbycie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.
Żeby możliwe było wydzierżawienie lub zbycie nieruchomości rolnej musi to być zatem uzasadnione ważnym interesem nabywcy lub interesem publicznym. Wystarczy, że ziści się wyłącznie jedna z tych przesłanek.