Dowody na zwiększoną wartość ekonomiczną w programie młody rolnik

Anna Maria Kolasa

29 sierpnia 2023

faktura, długopis

PYTANIE CZYTELNIKA: Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda sposób udowodnienia zwiększonej wartości ekonomicznej w programie młody rolnik? Czy tak jak przy składaniu wniosku, jest liczone na podstawie zasiewów, czy trzeba przedstawiać faktury za sprzedaż płodów? Czy jeśli uczestniczę w programie młody rolnik, to deklarując jakąś uprawę, muszę zbierać dowody zakupu nasion? Jeśli tak, to jak powinien wyglądać taki dowód (paragon, faktura, jakie). Czy muszę posiadać certyfikat czy paszport rośliny?

O tym, jak wygląda sposób udowodnienia zwiększonej wielkości ekonomicznej decyduje każdorazowo indywidualna treść biznesplanu. To od treści i charakteru konkretnego biznesplanu zależy rodzaj dokumentów, które należy gromadzić, żeby potwierdzić jego zrealizowanie. Nie można wykluczyć, że potrzebne będzie gromadzenie faktur, certyfikatów lub paszportów roślinnych – zależy to od treści danego biznesplanu. W tym zakresie najlepiej skontaktować się z danym oddziałem regionalnym Agencji, które chętnie udzielają szczegółowych informacji.

Dodatkowo, jeżeli chodzi o faktury, to należy mieć na uwadze, że są one podstawą dokonywania zapisów w ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie lub księdze przychodów i rozchodów lub księdze rachunkowej lub ewidencji przychodów i rozchodów na podstawie odrębnych przepisów. Taką dokumentację należy przechowywać co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Z artykułu dowiesz się:
  • Co powinien zawierać biznesplan?
  • Jakie są zadania rolnika, który uzyskał środki z programu?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Słowa kluczowe:
młody rolnik
Anna Maria Kolasa
Anna Maria Kolasa
adwokat Izby Warszawskiej. Doradca podatkowy. Posiada bogatą praktykę w obszarach prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa podatkowego, w tym egzekucji administracyjnej, prawa finansowego (z uwzględnieniem rachunkowości finansowej), prawa karnego oraz karnego-skarbowego.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma