Wielu pacjentów z powodzeniem leczy się akupresurą. Istotną zaletą tej metody z Dalekiego Wschodu jest możliwość jej szybkiego nauczenia i samodzielnego praktykowania. Przeczytaj, jak właściwie stosować ucisk i w jaki sposób masować, żeby zatrzymać ból.
Akupresura jest elementem tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC), praktykowanej w Chinach od tysiącleci. Jest to najprawdopodobniej najstarsza jeszcze dzisiaj stosowana lecznicza metoda świata. Akupresura jest często nazywana także masażem uciskowym punktów na ciele. Podobnie jak w akupunkturze, polega ona na stymulacji określonych punktów głównych, które oddziałują na meridiany naszego ciała. Punkty akupresurowe leżą na tak zwanych meridianach. Według TMC jest to 12 kanałów, przechodzących przez nasze ciało. Kanałami tymi płynie energia życiowa Qi (lub Chi). Każdemu z meridianów można przyporządkować określony narząd lub grupę narządów. U zdrowego człowieka Qi przepływa przez meridiany bez przeszkód. Jeżeli jednak któryś z meridianów jest zablokowany, dochodzi do zastoju energii życiowej. Powiązany z meridianem narząd nie może dobrze działać. Skutkiem tego jest choroba.
Blokada w meridianie może zostać usunięta poprzez stymulację akupresurą leżących na nim punktów. Gdy tylko Qi może znowu swobodnie przepływać, pacjent zdrowieje. Głównym celem akupresury jest umożliwienie swobodnego przepływu Qi przez meridiany. Akupresura pomaga także przy już stwierdzonych chorobach. Dzięki usunięciu blokad Qi przepływa bez ograniczeń. Dolegliwości ustępują.
Czytaj więcej:
Jak we wszystkich innych metodach tradycyjnej medycyny chińskiej, w akupresurze chodzi również o przywrócenie harmonijnej równowagi energii życiowej. Oznacza to, że zarówno brak energii, jak i jej nadmiar muszą zostać wyrównane. Brak energii charakteryzuje się przewlekłymi dolegliwościami i manifestuje na przykład uczuciem osłabienia. Akupresura będzie tu miała działanie pobudzające. Osiągniemy to, wykonując okrężne ruchy w prawo. Pomoże to również w uśmierzeniu bólu. Ostre schorzenia są natomiast powiązane z nadmiarem energii w pewnych punktach. Ból należy stłumić, podziałać uspokajająco. W tym celu należy wykonywać okrężne ruchy w lewo.
Istotne jest, aby wykonywać ruchy powoli i rytmicznie. Tylko wtedy narządy mogą właściwie zareagować na masaż. Ruchy wykonujemy ostrożnie, aby nie przysporzyć sobie dodatkowego bólu. W okolicy węzłów chłonnych, czyli w pachwinie, na szyi pod uszami i pod pachami należy uciskać lekko. Na pytanie, jak długo należy masować dany punkt, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy człowiek inaczej reaguje na akupresurę. Moje ciało „mówi” mi samo, kiedy ma dość ucisku. Dlatego koniecznie należy wsłuchiwać się w swoje ciało.