Zanim w najbliższym sezonie przystąpimy do siewu grochu, warto upewnić się, jakie ma wymagania glebowe, klimatyczne i jakich składników mineralnych potrzebuje. Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Groch (Pisum sativum L.) to jednoroczna samopylna roślina zielna pochodząca z Azji Wschodniej i Europy. Jest on zaliczany do najstarszych roślin, uprawianych od kilku tysięcy lat. To roślina o krótkim okresie wegetacji, który wynosi od wschodów do zbiorów 2–3 miesiące. Na korzeniach znajdują się bardzo liczne zgrubienia, tzw. brodawki, które powstają wskutek działania bakterii brodawkowych Rhizobium leguminosarum.
Uprawiany u nas groch jest dość słabo krzewiącą się rośliną. W zależności od wysokości, groch dzieli się na karłowy, średnio wysoki i wysoki. Owocem grochu jest strąk, a w zależności od budowy tego strąka dzieli się odmiany grochu na:
U grochów cukrowych strąk pozbawiony jest wyściółki pergaminowej. Jest on mięsisty, soczysty, pomarszczony i w całości nadaje się do spożycia. Natomiast u grochów łuskowych w strąku jest pergaminowa wyściółka, a strąk jest twardy i sztywny. U tego grochu do spożycia nadają się wyłącznie zielone, niedojrzałe nasiona.
Jakie warunki uprawy muszą być zapewnione
Aby odpowiednio przygotować się do wysiewu grochu należy wiedzieć, że jest on rośliną klimatu chłodniejszego i do odpowiedniego wzrostu i rozwoju, a także do wydania wysokiego plonu potrzebuje wczesnej, chłodnej i wilgotnej wiosny. W takich warunkach rośliny wschodzą odpowiednio dobrze, także dobrze się zakorzeniają, wydają mnóstwo liści i pędów przed kwitnieniem, co powoduje intensywne kwitnienie i oczywiście wysoki plon świeżych ziaren.