Nie tylko podmioty prowadzące działalność gospodarczą podlegają pod obowiązek rejestracji w bazie danych o odpadach prowadzonej przez urzędy marszałkowskie. W niektórych sytuacjach również rolnicy prowadzący działalność rolną są zobowiązani do rejestracji w BDO. Kiedy dokładnie?
Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, rolnicy gospodarujący na powierzchni powyżej 75 ha użytków rolnych zobowiązani są uzyskać wpis do BDO na stronie internetowej: https://bdo.mos.gov.pl. Ponadto podmioty takie są zobowiązane prowadzić ewidencję odpadów wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności rolniczej. Na podstawie ewidencji należy również przedkładać właściwemu miejscowo marszałkowski województwa sprawozdanie o rodzajach i wielkościach wytwarzanych odpadów.
Tematyka podrzuconych odpadów nie jest niestety taka łatwa, jak się wydaje. Z problemem często można się spotkać w małych miejscowościach i na wsiach. W mediach wielokrotnie pojawiają się informacje, że ktoś znalazł śmieci na swoim terenie, które nie należą do niego. Pytanie, jak zatem postępować w takiej sytuacji. Kto odpowiada za utylizację niechcianych odpadów? Gdzie to zgłosić?
Na wstępnie zaznaczę, że przepisy pod kątem ochrony środowiska nie są niestety łaskawe dla podmiotu, na terenie którego znajdują się podrzucone odpady. Zgłoszenia nielegalnego miejsca magazynowania odpadów można dokonać poprzez stronę internetową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Kto musi usunąć podrzucone odpady?
Jedną z form wsparcia finansowego, z których mogą korzystać rolnicy i inni mieszkańcy wsi, są różnego rodzaju dofinansowania do wymiany dachów eternitowych na inne, wykonane z bardziej ekologicznych materiałów. Z otrzymaniem takiego dofinansowania mogą się wiązać skutki podatkowe, jednak przepisy przewidują ulgi w tym zakresie. Sprawdź szczegóły.
W minionych latach wyroby z zawartością azbestu były masowo wykorzystywane jako pokrycia dachowe, zwłaszcza na terenach wiejskich. Popularne były zwłaszcza płyty azbestowo-cementowe faliste nazywane powszechnie eternitem, czy płaskie płyty typu „karo”. Kryto nimi nie tylko dachy budynków gospodarczych: stodoły, obory, chlewnie, kurniki, szopy, wiaty itp., ale również budynków mieszkalnych. W związku ze stwierdzonym szkodliwym oddziaływaniem azbestu na zdrowie ludzi i środowisko, wyroby z azbestem zaczęły być wycofywane z użycia i zastępowane innymi materiałami. Na podstawie obowiązujących regulacji azbest może być stosowany w naszym kraju do 31 grudnia 2032 r. Przy czym w 1998 roku zakończono m.in. produkcję płyt azbestowo-cementowych, natomiast od 28 marca 1999 r. obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami, które go zawierają. W ramach rozwiązań krajowego „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” – jest on systematycznie eliminowany z polskiego krajobrazu.
Wsparcie dla rolników usuwających azbest
Państwo i samorządy oferują obywatelom wsparcie w likwidacji pokryć dachowych z eternitu oraz w ich wymianie na nowe, wykonane z innych materiałów. Programy dotyczące takiego wsparcia adresowane są przede wszystkim do rolników, którzy mogą liczyć m.in. na dotacje na usunięcie azbestu, a także jego odbiór, wywiezienie i utylizację. Takie dofinansowania często są przyznawane za pośrednictwem gmin, m.in. ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).