BDO to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który zawiera spis firm wytwarzających odpady. Jest częścią systemu ochrony środowiska. Czy obowiązek posiadania wpisu do BDO dotyczy również rolników?
Rolnicy, to według przepisów również wytwórcy odpadów, w związku z tym powinni być wpisani do rejestru BDO. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady. Z obowiązku uzyskania wpisu do BDO są zwolnieni rolnicy (wytwórcy odpadów) gospodarujący na powierzchni poniżej 75 ha.
Pozostałe gospodarstwa rolne muszą mieć wpis do rejestru BDO oraz ewidencjonować odpady niekomunalne, w tym folie rolnicze. Wniosek o wpis do rejestru BDO należy złożyć do urzędu marszałkowskiego. Spis odpadów powinien być przechowywany przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym został sporządzony. Posiadacz odpadów jest obowiązany do udostępniania dokumentów ewidencji odpadów na żądanie organów uprawnionych do przeprowadzania kontroli.
Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 71 pkt 1 ustawy o odpadach „uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie karty przekazania odpadów prowadzą podmioty, które:
wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie
wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie.
Jeżeli rocznie w gospodarstwie rolnym wytwarza się ponad 100 kg odpadów niebezpiecznych lub ponad 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne lub komunalne, rolnik jest zobowiązany do prowadzenia pełnej ewidencji odpadów, za pomocą karty przekazania odpadów i karty ewidencji odpadów.