II edycja konferencji online „Od pola do stołu” odbyła się 29 września 2022 r. Wydarzenie skierowane było do rolników, producentów żywności, producentów opakowań, hurtowni spożywczych, hurtowni produktów ekologicznych, producentów żywności innowacyjnej i producentów alternatywnych źródeł energii.
Podczas tego bezpłatnego wydarzenia uczestnicy mogli wysłuchać czterech modułów, w których udział wzięli eksperci w swoich dziedzinach. W czasie konferencji poruszone zostały następujące kwestie:
- Moduł I: Pestycydy
- Moduł II: Dobrostan zwierząt
- Moduł III: Maszyny i pojazdy rolne
- Moduł IV: Znakowanie żywności
- Moduł V: Zapobieganie marnowania żywności
- Moduł VI: Wojna na Ukrainie a bezpieczeństwo systemu żywnościowego
Zapraszamy do obejrzenia modułu poświęconego dobrostanowi zwierząt. Znajdziesz tu m.in.:
- Odporność na środki przeciwdrobnoustrojowe.
- Znakowanie dobrostanu zwierząt.
- Dobrostan zwierząt podczas transportu i uśmiercania.
-
Katarzyna Kot – audytor wiodący ISO 22000, audytor wewnętrzny systemów IFS, BRC, HACCP, dziennikarz, redaktor prowadząca „Bezpieczeństwo żywości w praktyce”.
-
Xavier Averós Florensa – pracuje nad wpływem systemów/łańcuchów na dobrostan gatunków produkcyjnych, aby zidentyfikować praktyki zarządzania, które spełniają potrzeby zwierząt, producentów oraz konsumentów. Posiada doświadczenie w pracy w różnych instytucjach UE oraz międzynarodowych instytucjach badawczych, takich jak Universidad Autónoma del Estado de Morelos (México). Ocenia projekty w konkurencyjnych programach, takich jak Programa Estatal Proyectos de I+D+i Retos 2020 oraz programach z Argentyny i Urugwaju. Jest badaczem indyków w ramach systemu certyfikacji Welfair; członkiem ISAE oraz Editorial Advisory Board of Applied Animal Behaviour Science; a także członkiem EAAP oraz założycielem i członkiem Komitetu Zarządzającego Red CIBA.
-
Małgorzata Szadkowska, prezeska polskiego oddziału międzynarodowej organizacji działającej na rzecz zmiany rolnictwa i dobrostanu zwierząt hodowlanych „Compassion in World Farming”, z którą związana jest od 2015 roku. Koordynowała w Polsce międzynarodowe projekty na rzecz zwierząt i klimatu, takie jak Fur Free Retailer oraz End the Cage Age. Zwolenniczka zmian systemowych, posiada doświadczenie we współpracy z biznesem, sektorem publicznym i NGO. Członkini Europejskiego Komitetu Obywatelskiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej oraz ekspertka programu Climate Leadership powered by UN Environment. Jedna ze 100 najbardziej wpływowych Kobiet 2021 roku według Forbes Women Polska i jedna z 50 Śmiałych 2021 według magazynu Wysokie Obcasy. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Universidad de Granada oraz „Psychologii Zwierząt” w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Zachowania się Ludzi i Zwierząt – Interdisciplinary Centre for Research in Animal and Human Behavior. Uzyskała certyfikat Animal Welfare Science, Ethics and Law Uniwersytetu Cambridge. Posiada 15 lat doświadczenia w skutecznej komunikacji trudnych idei, budowaniu długofalowych strategii i tworzeniu kampanii. Prowadzi gościnne wykłady na SWPS.
-
Justyna Zwolińska, prawniczka, wykładowczyni i dziennikarka specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących polityki jakości i ochrony środowiska w rolnictwie, polityki żywnościowej oraz dobrostanu zwierząt gospodarskich. Pomysłodawczyni ustawy o produktach regionalnych i tradycyjnych. Wieloletnia współpracowniczka organizacji pozarządowych zajmujących się rolnictwem, ochroną środowiska i zwierząt. Koordynatorka ds. rzecznictwa Koalicji Żywa Ziemia.
-
Piotr Talaga, lekarz weterynarii, absolwent Uniwersytety Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Specjalista chorób trzody chlewnej. Na co dzień pracuję w praktyce weterynaryjnej zajmującej trzodą chlewną. Od 2020 r lekarz weterynarii w firmie Goodvalley, drugim producentem wieprzowiny w Polsce. Posiadam doświadczenie zarówno w prowadzeniu ferm konwencjonalnych jak i pracujących w systemie chowu bez antybiotyków. Uczestnik wielu konferencji w Polsce i za granicą.
Zapraszamy do obejrzenia poniższego zaproszenia na panel dyskusyjny. Pełne nagranie znajdziesz TUTAJ. Więcej porad wideo znajdziesz też w sekcji Agrodoradca TV.