Kilka słów o dobrostanie zwierząt

30 grudnia 2022

dobrostan zwierzat panel dyskusyjny demo

W ramach zakończonej już II edycji konferencji „Od pola do stołu” odbył się panel dyskusyjny poświęcony dobrostanowi zwierząt. Zapraszamy do obejrzenia transmisji.

II edycja konferencji online „Od pola do stołu” odbyła się 29 września 2022 r. Wydarzenie skierowane było do rolników, producentów żywności, producentów opakowań, hurtowni spożywczych, hurtowni produktów ekologicznych, producentów żywności innowacyjnej i producentów alternatywnych źródeł energii.

Podczas tego bezpłatnego wydarzenia uczestnicy mogli wysłuchać czterech modułów, w których udział wzięli eksperci w swoich dziedzinach. W czasie konferencji poruszone zostały następujące kwestie:

  • Moduł I: Pestycydy
  • Moduł II: Dobrostan zwierząt
  • Moduł III: Maszyny i pojazdy rolne
  • Moduł IV: Znakowanie żywności
  • Moduł V: Zapobieganie marnowania żywności
  • Moduł VI: Wojna na Ukrainie a bezpieczeństwo systemu żywnościowego

Zapraszamy do obejrzenia modułu poświęconego dobrostanowi zwierząt. Znajdziesz tu m.in.:

  • Odporność na środki przeciwdrobnoustrojowe.
  • Znakowanie dobrostanu zwierząt.
  • Dobrostan zwierząt podczas transportu i uśmiercania.

W panelu udział wzięli:

  • Katarzyna Kot – audytor wiodący ISO 22000, audytor wewnętrzny systemów IFS, BRC, HACCP, dziennikarz, redaktor prowadząca „Bezpieczeństwo żywości w praktyce”.
  • Xavier Averós Florensa – pracuje nad wpływem systemów/łańcuchów na dobrostan gatunków produkcyjnych, aby zidentyfikować praktyki zarządzania, które spełniają potrzeby zwierząt, producentów oraz konsumentów. Posiada doświadczenie w pracy w różnych instytucjach UE oraz międzynarodowych instytucjach badawczych, takich jak Universidad Autónoma del Estado de Morelos (México). Ocenia projekty w konkurencyjnych programach, takich jak Programa Estatal Proyectos de I+D+i Retos 2020 oraz programach z Argentyny i Urugwaju. Jest badaczem indyków w ramach systemu certyfikacji Welfair; członkiem ISAE oraz Editorial Advisory Board of Applied Animal Behaviour Science; a także członkiem EAAP oraz założycielem i członkiem Komitetu Zarządzającego Red CIBA.
  • Małgorzata Szadkowska, prezeska polskiego oddziału międzynarodowej organizacji działającej na rzecz zmiany rolnictwa i dobrostanu zwierząt hodowlanych „Compassion in World Farming”, z którą związana jest od 2015 roku. Koordynowała w Polsce międzynarodowe projekty na rzecz zwierząt i klimatu, takie jak Fur Free Retailer oraz End the Cage Age. Zwolenniczka zmian systemowych, posiada doświadczenie we współpracy z biznesem, sektorem publicznym i NGO. Członkini Europejskiego Komitetu Obywatelskiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej oraz ekspertka programu Climate Leadership powered by UN Environment. Jedna ze 100 najbardziej wpływowych Kobiet 2021 roku według Forbes Women Polska i jedna z 50 Śmiałych 2021 według magazynu Wysokie Obcasy. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Universidad de Granada oraz „Psychologii Zwierząt” w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Zachowania się Ludzi i Zwierząt – Interdisciplinary Centre for Research in Animal and Human Behavior. Uzyskała certyfikat Animal Welfare Science, Ethics and Law Uniwersytetu Cambridge. Posiada 15 lat doświadczenia w skutecznej komunikacji trudnych idei, budowaniu długofalowych strategii i tworzeniu kampanii. Prowadzi gościnne wykłady na SWPS.
  • Justyna Zwolińska, prawniczka, wykładowczyni i dziennikarka specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących polityki jakości i ochrony środowiska w rolnictwie, polityki żywnościowej oraz dobrostanu zwierząt gospodarskich. Pomysłodawczyni ustawy o produktach regionalnych i tradycyjnych. Wieloletnia współpracowniczka organizacji pozarządowych zajmujących się rolnictwem, ochroną środowiska i zwierząt. Koordynatorka ds. rzecznictwa Koalicji Żywa Ziemia.
  • Piotr Talaga, lekarz weterynarii, absolwent Uniwersytety Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Specjalista chorób trzody chlewnej. Na co dzień pracuję w praktyce weterynaryjnej zajmującej trzodą chlewną. Od 2020 r lekarz weterynarii w firmie Goodvalley, drugim producentem wieprzowiny w Polsce. Posiadam doświadczenie zarówno w prowadzeniu ferm konwencjonalnych jak i pracujących w systemie chowu bez antybiotyków. Uczestnik wielu konferencji w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego zaproszenia na panel dyskusyjny. Pełne nagranie znajdziesz TUTAJ. Więcej porad wideo znajdziesz też w sekcji Agrodoradca TV.

Słowa kluczowe:
dobrostan zwierząt

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma