W związku z protestami rolników, które przelewają się przez całą Europę, KE ma zaproponować nowe rozwiązania dla rolników i wycofać się z części zapisów Zielonego Ładu. Co się zmieni?
Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w RMF FM zapowiedział, że nowe rozwiązania w sprawie Zielonego Ładu będą dotyczyły bardzo dużego zmniejszenia obciążeń dla rolników. To reakcja Brukseli na protesty rolników przeciwko rygorystycznym wymogom unijnej polityki rolnej.
KE zapowiada, że nie będzie w tym roku kar dla rolników, którzy nie spełnią norm środowiskowych czy klimatycznych. Dopłaty bezpośrednie nie będą zatem zmniejszane.
Czytaj więcej:
Jedną z propozycji KE ma być całkowite zniesienie ugorowania 4 proc. gruntów. Dla przypomnienia, obowiązek wyłączenia ziemi z upraw został w tym roku zawieszony, ale częściowo zastąpiony uprawami roślin motylkowych. Teraz ma być tak, że rolnicy, którzy nie będą ich uprawiać, otrzymają dopłaty bezpośrednie. Jak podaje RMF FM obowiązkowe ugorowanie ma być zniesione do 2027 roku.
Komisja Europejska ma też poinformować o zwolnieniu małych i średnich gospodarstw o powierzchni poniżej 10 hektarów z kontroli dotyczących zgodności z wymogami środowiskowymi.
Bardziej elastyczne mają być też przepisy dotyczące okrywy ochronnej gleby w okresie jesienno-zimowym.
Rzecznik KE Olof Gill, odniósł się do słów Wojciechowskiego i powiedział, że komisarz „wypowiadał się we własnym imieniu, co w żaden sposób nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji”. Dodał, że „jesteśmy przekonani, że rolnictwo, polityka klimatyczna i ochrona świata przyrody mogą iść w parze. Potrzebujemy obu.
Poinformował, że Komisja wkrótce przedstawi listę wniosków mających na celu sprostanie wyzwaniom stojącym obecnie przed rolnikami w UE. Olof Gill poinformował, że „działania wdrożone już przez Komisję w tym roku, a także te, które zostaną zaproponowane wkrótce, nie osłabiają ambicji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w zakresie klimatu i ochrony środowiska. Ich celem jest raczej wprowadzenie dodatkowego stopnia elastyczności dla rolników i organów krajowych poprzez ograniczenie w ten sposób biurokracji i umożliwienie rolnikom skupienia się na ich podstawowej pracy, która obejmuje większy wkład w realizację celów UE w zakresie klimatu i środowiska za pośrednictwem krajowych planów strategicznych WPR”.