Sprzedaż produktów rolnych przez rolników ryczałtowych może być dokonywana nie tylko na rzecz klientów krajowych, ale także odbiorców z zagranicy, najczęściej z innych krajów Unii Europejskiej. To samo dotyczy zakupu towarów przez takich rolników. Wówczas mogą powstać wątpliwości, jak rozliczać tego rodzaju transakcje na gruncie przepisów o VAT. Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.
Rolnik ryczałtowy to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, który zarazem korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Tak wynika z definicji zawartej w art. 2 pkt 19 tej ustawy. Status ten nie przysługuje jednak rolnikom obowiązanym na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W przepisie dotyczącym zwolnienia od VAT przytoczonym w tej definicji jest mowa o dostawie produktów rolnych dokonywanej przez rolnika ryczałtowego oraz świadczeniu usług rolniczych przez taki podmiot. Produktami rolnymi na użytek tej definicji będą towary pochodzące z własnej działalności rolniczej takiego podmiotu, a także produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy (z pewnymi wyjątkami). Rolnik może jednak zrezygnować z tego zwolnienia, składając w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R).
Zakup przez rolnika towarów za granicą
Może się zdarzyć, że rolnik ryczałtowy dokona zakupu towarów do produkcji w innym kraju Unii Europejskiej. W takim przypadku mogą pojawić się wątpliwości dotyczące podatkowych skutków takiej transakcji na gruncie przepisów o VAT. W szczególności chodzi o odpowiedź na pytanie, czy taki zagraniczny zakup należy rozpoznać jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). W świetle art. 9 ustawy o VAT jest to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Czytaj więcej: Powrót do statusu rolnika ryczałtowego w VAT