Jak pokazuje praktyka producenci rolni, oprócz działalności bezpośrednio związanej z rolnictwem, są często aktywni również w innych obszarach. Zajmują się na przykład wykonywaniem działalności gospodarczej. W takich przypadkach pojawia się pytanie o podatkowe skutki podejmowanych przez nich czynności, w tym na gruncie przepisów o VAT. W artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące rozliczania VAT.
Zasadą jest, że działalność rolnicza na gruncie przepisów o VAT jest traktowana podobnie jak działalność gospodarcza. Istnieje jednak grupa podatników, którzy mogą korzystać ze zwolnień od tego podatku. Chodzi o tzw. rolników ryczałtowych.
W myśl art. 2 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, który korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 wspomnianej ustawy. Takiego statusu nie mają jednak rolnicy, którzy na podstawie odrębnych przepisów są zobligowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przypominam, że na podstawie powołanego art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwolniona od tego podatku jest dostawa produktów rolnych dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez taki podmiot. Rolnicy ryczałtowi nie mają obowiązku:
rejestrowania się w urzędzie skarbowym do celów VAT,
składania deklaracji podatkowych,
wystawiania faktur czy
prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług.