Ewidencja środków trwałych. Czy rolnik musi ją prowadzić

Mariusz Olech

23 lipca 2024

Ewidencja środków trwałych dla rolnika

Większość rolników nabywa do prowadzonej przez siebie działalności różnego rodzaju środki trwałe. Niektórzy z nich mają wątpliwości, czy w związku z tym powinni prowadzić ewidencję takich składników majątku, np. pojazdów i maszyn rolniczych. Obowiązujące przepisy nie rozstrzygają bowiem jednoznacznie tej kwestii. Sprawdź szczegóły.

W ewidencji środków trwałych rolnik ujmuje się rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością. Mogą to być różnego rodzaju pojazdy, maszyny, urządzenia, ale także nieruchomości wykorzystywane na potrzeby jej prowadzenia. Podlegają one amortyzacji, która polega na stopniowym zmniejszaniu wartości danego składnika w czasie, na skutek jego zużycia. Definicję środków trwałych zawarto w art. 22a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Zgodnie z tym przepisem są nimi stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  • budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

  • maszyny, urządzenia i środki transportu,

  • inne przedmioty.

Dodatkowo ustawodawca sformułował warunek, aby wspomniane składniki majątku były wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Ponadto ich przewidywany okres używania musi być dłuższy niż 1 rok.

Prowadzenie ewidencji środków trwałych jest niezbędne, aby podatnik mógł ujmować odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej w kosztach uzyskania przychodów.

Z artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego rolnik powinien założyć ewidencję środków trwałych?
  • Kiedy rolnik musi prowadzić obowiązkowo pełną księgowość?
  • Czemu przepisy o ewidencji środków trwałych są tak skomplikowane?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Mariusz Olech
Mariusz Olech
prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków i prawa pracy

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma