amortyzacja - środki trwałe

Ewidencja środków trwałych dla rolnika

Ewidencja środków trwałych. Czy rolnik musi ją prowadzić

Większość rolników nabywa do prowadzonej przez siebie działalności różnego rodzaju środki trwałe. Niektórzy z nich mają wątpliwości, czy w związku z tym powinni prowadzić ewidencję takich składników majątku, np. pojazdów i maszyn rolniczych. Obowiązujące przepisy nie rozstrzygają bowiem jednoznacznie tej kwestii. Sprawdź szczegóły.

W ewidencji środków trwałych rolnik ujmuje się rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością. Mogą to być różnego rodzaju pojazdy, maszyny, urządzenia, ale także nieruchomości wykorzystywane na potrzeby jej prowadzenia. Podlegają one amortyzacji, która polega na stopniowym zmniejszaniu wartości danego składnika w czasie, na skutek jego zużycia. Definicję środków trwałych zawarto w art. 22a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Zgodnie z tym przepisem są nimi stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  • budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

  • maszyny, urządzenia i środki transportu,

  • inne przedmioty.

Dodatkowo ustawodawca sformułował warunek, aby wspomniane składniki majątku były wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Ponadto ich przewidywany okres używania musi być dłuższy niż 1 rok.

Prowadzenie ewidencji środków trwałych jest niezbędne, aby podatnik mógł ujmować odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej w kosztach uzyskania przychodów.

Z artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego rolnik powinien założyć ewidencję środków trwałych?
  • Kiedy rolnik musi prowadzić obowiązkowo pełną księgowość?
  • Czemu przepisy o ewidencji środków trwałych są tak skomplikowane?
amortyzacja srodkow trwalych przez producentów rolnych

Amortyzacja środków trwałych przez producentów rolnych

Jeśli producent rolny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub tzw. działów specjalnych produkcji rolnej wykorzystuje składniki majątku zaliczane do środków trwałych, to w większości przypadków wydatków na ich zakup nie może bezpośrednio zaliczać do kosztów podatkowych. W koszty te może natomiast odnosić odpisy amortyzacyjne od ich wartości początkowej. Jakie są metody amortyzacji? Co ze składnikami majątku używanymi sezonowo?

W świetle ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są w szczególności budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty, które spełniają następujące warunki:

  • stanowią własność lub współwłasność podatnika,

  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu ich przyjęcia do używania,

  • przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż 1 rok,

  • są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu

(art. 22a ust. 1 ustawy o PIT).

Obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych 

Producenci rolni użytkujący w prowadzonej działalności środki trwałe mają obowiązek prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Oczywiście dotyczy on wyłącznie podmiotów opłacających podatek dochodowy. Chodzi zatem głównie o przedsiębiorców zajmujących się produkcją rolną, w tym także spółki działające w branży rolniczej (np. spółki z o.o., które opłacają CIT). Co do zasady przepisów ustaw o podatku dochodowym nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli zatem dany podmiot zajmuje się np. produkcją szklarniową, uprawą pieczarek, fermową hodowlą drobiu, chowem zwierząt futerkowych, prowadzeniem pasiek itp. w rozmiarach przekraczających ustawowo określone wielkości – to nie podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym, jak większość rolników lecz podatkiem dochodowym.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są metody amortyzacji składników majątku?
  • Jak przedstawia się amortyzacja w kosztach podatkowych?
  • Co ze składnikami majątku używanymi sezonowo?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma