Samodzielna księgowość. Jak ją prowadzić? 5 wskazówek

Artykuł sponsorowany

31 grudnia 2024

Jak prowadzic samodzielna księgowosc

Zakładając działalność gospodarczą, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych elementów, które będą miały wpływ na funkcjonowanie Twojej firmy. To nie tylko formalności związane z jej założeniem, ale i późniejszym prowadzeniem. O czym powinieneś wiedzieć?

Z czym wiąże się samodzielna księgowość?

Wypełniając formularz CEIDG podczas zakładania działalności gospodarczej, będziesz musiał podać informację, kto będzie rozliczał Twoją księgowość. Jeśli planujesz prowadzić dużą firmę, może się tym zająć profesjonalne biuro rachunkowe lub zatrudniony na etat – własny księgowy. Jednak przy małej firmie, lepszym rozwiązaniem, może się okazać samodzielna księgowość.

Zdecydowałeś się na ostatnią opcję? Powinieneś poznać kilka istotnych faktów, które będą się z tym wiązały:

  1. musisz posiadać księgę przychodów i rozchodów – będzie ona zawierała wszystkie zdarzenia gospodarcze, takie jak np. przychody ze sprzedaży, zakup towarów handlowych i pozostałe koszty prowadzenia działalności,

  2. inwestycja w odpowiedni program księgowy – w intuicyjny i prosty sposób powinien umożliwić prowadzenie rejestrów VAT, ewidencji środków trwałych czy kilometrówek,

  3. comiesięczne odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy,

  4. składanie deklaracji VAT,

  5. opłacanie składek ZUS.

Korzystaj z różnych udogodnień

Dopiero otwierasz własną działalność gospodarczą i większością spraw związanych z prowadzeniem firmy, chcesz się zająć samodzielnie? Z pewnością takie działanie pozwoli Ci lepiej poznać firmę i wszystkie niuanse związane z jej prowadzeniem. Nie mniej pamiętaj, że nie musisz wszystkiego robić od podstaw, bo w wielu przypadkach, możesz skorzystać z gotowych wzorów.

Na profesjonalnych stronach, takich jak np. https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/, znajdziesz przykładowe wzory, z których będziesz mógł skorzystać, podstawiając w odpowiednie miejsca właściwe dane. Wśród tych istotnych, które powinien znać nawet początkujący przedsiębiorca, znajdą się takie wzory, jak np. rachunek do umowy zlecenia, wzór na fakturę proforma, faktura VAT, upoważnienie, umowa o pracę czy aneks do umowy.

Pomyśl, które wzory będą Ci potrzebne od razu, tak abyś mógł je przygotować już wcześniej z właściwymi danymi i miał je zapisane na swoim komputerze. Może się jednak okazać, że z upływem czasu będziesz musiał przygotować kolejne pisma. Zanim zaczniesz się trudzić nad ich napisaniem od podstaw, poszukaj wzorów, którymi mógłbyś się sugerować.

Dobrze mieć wszystko w jednym miejscu

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że prowadzenie firmy, zwłaszcza na początku, będzie wymagało od Ciebie dużego zaangażowania. Dlatego dobrze, abyś miał takie miejsce, w którym wszystkie istotne rzeczy będą zebrane razem. Wówczas nie będziesz musiał tracić zbyt wiele czasu, na wyszukanie niezbędnych informacji.

Takim miejscem jest, chociażby strona https://aleo.com/pl/, na której znajdziesz dane wszystkich firm zarejestrowanych w REGON, CEIDG oraz KRS. Co więcej, będziesz mógł poczytać o nich opinie i sprawdzić ich dane finansowe. Znajdziesz również wiele publikacji, które mogą sprawić, że prowadzenie własnej firmy, stanie się łatwiejsze.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma