Ostatnio o Zielonym Ładzie znowu głośno za sprawą rolników w całej UE. O co chodzi? EZŁ (ang. European Green Deal) to strategia rozwoju, która ma przekształcić Unię Europejską w obszar neutralny klimatycznie. Kto podpisał Zielony Ład? Przypominamy główne założenia Zielonego Ładu i omawiamy podstawowe pojęcia.
W ciągu ostatnich 50 lat Unia Europejska stopniowo tworzyła przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt. Pierwsze, dotyczące uboju zwierząt, zostały przyjęte w 1974 roku. Stopniowo rozszerzano je na transport zwierząt i różne rodzaje produkcji zwierzęcej. Zauważono jednak, że przepisy UE dotyczące dobrostanu zwierząt są już przestarzałe. Czas na rewizję i przygotowanie nowych rozwiązań. Jakich rozwiązań możemy się spodziewać?
Jednym z kluczowych założeń Europejskiego Zielonego Ładu jest ograniczanie do 2030 roku zużycia środków ochronnych roślin aż o 50%. Problem ten jest o tyle złożony, że poszczególni producenci wykonują różną liczbę zabiegów w sezonie. Nie jest łatwo wprowadzić jeden wspólny system dla wszystkich producentów. Wiele zależy od opłacalności uprawy, umiejscowienia gospodarstw czy warunków pogodowych w sezonie. Istnieją jednak rozwiązania, które możemy wprowadzić już dziś do naszych sadów. Jakie? Sprawdź w najnowszej poradzie wideo naszego eksperta.
W artykule omawiamy dwa przykładowe schematy pomocowe. Strategia „Od pola do stołu” stanowi szerszy plan Komisji Europejskiej, obejmujący m.in. zwiększenie podaży niedrogiej i pełnowartościowej żywności, zmniejszenie jej strat oraz przeciwdziałanie jej fałszowaniu w łańcuchu dostaw. Nowa Wspólna Polityka Rolna na lata 2023–2027 (WPR) zapewnia realizację tej strategii poprzez między innymi wdrożenie schematów pomocowych dla rolników. Sprawdź, na jakich warunkach otrzymasz wsparcie.
W tabeli zebrano działania zaplanowane do 2024 roku.
Zapraszam do lektury najnowszego numeru specjalnego „Agrodoradcy”, w którym omawiamy Europejski Zielony Ład i nową, bardzo ambitną strategię Unii Europejskiej „Od pola do stołu”. Już wcześniej na łamach miesięcznika przedstawialiśmy jej główne założenia, ale nie omawialiśmy do tej pory tej strategii tak kompleksowo.
Komisja Europejska wyznaczyła bardzo ambitny cel – do 2030 roku 25% upraw w Unii Europejskiej ma spełniać standardy rolnictwa ekologicznego. W 2017 roku całkowita powierzchnia gruntów rolnych pod uprawy ekologiczne w UE wynosiła 12,6 mln ha, czyli 7% ogółu. Dane dla Polski nie napawają optymizmem – tylko 3,4% gruntów przeznaczona jest pod uprawy ekologiczne. Ale segment żywności ekologicznej w Polsce dynamicznie rośnie. W latach 2011–2018 jego wartość wzrosła w Polsce trzykrotnie i w 2018 roku przekroczyła 1 miliard złotych brutto. Ale to wciąż 20 razy mniej niż w Niemczech. Jak wygląda rynek żywności ekologicznej w Polsce? Jak duży jest potencjał i jak go najlepiej wykorzystać w kontekście ogłoszonej przez UE strategii?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.