Sam fakt, że nieruchomość od lat nie była wykorzystywana na cele rolnicze ani nie była na jej terenie prowadzona działalność wytwórcza w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej lub ogrodniczej, sadowniczej czy rybnej nie oznacza, że nieruchomość ta przestała być nieruchomością rolną. To potencjalna możliwość wykorzystania gruntu na cele rolnicze świadczy o jej rolnym charakterze. Jeżeli nieruchomość nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, a w ewidencji gruntów widnieje jako nieruchomość rolna, to taki charakter należy jej przypisać. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Co ten wyrok oznacza w praktyce?
Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych obejmuje wyłącznie sprzedaż gruntów rolnych, nabywanych w celach rolniczych. Jako że zwolnienia z podatku należy traktować ściśle, nie da się tego samego zwolnienia zastosować do podobnej w skutkach umowy zamiany gruntów rolnych – takie stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając tym samym niekorzystne dla podatników interpretacje prawa wydawane przez urzędy skarbowe. Poznajmy szczegóły stanowiska sądu.
Na korzystną zmianę przepisów podatkowych mogą liczyć w 2019 roku rolnicy, którzy zamierzają przenieść własność nieruchomości, zarówno gruntów rolnych, siedlisk, jak i gruntów pozbawionych statusu rolnego. Zwolnione z PIT będą przychody nie tylko ze sprzedaży, ale wszelkiego rodzaju odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, a także – to nowość – udziałów.
Postawiłeś budynek na swojej nieruchomości bez wymaganego pozwolenia? Obawiasz, że być może będziesz musiał go wyburzyć? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co możesz zrobić, aby zalegalizować samowolę budowlaną.
Decyzją administracyjną możemy zostać pozbawieni prawa własności gruntów rolnych dla wykorzystania ich w celach publicznych. Regulacje prawne nie pozostawiają w takiej sytuacji dużego pola manewru. Czy z decyzją starosty o wywłaszczeniu zawsze trzeba się zgadzać?
W zależności od rodzaju czynności prawnej lub zdarzenia prawnego prowadzącego do nabycia nieruchomości rolnej, różne podmioty mają obowiązek zawiadomić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa o zmianie właściciela uprawniającej KOWR do skorzystania z prawa wykupu. Dowiedz się, kto powinien dopełnić tego obowiązku.
Sposób zasiedzenia nieruchomości jest regulowany przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc). Każdy zainteresowany może zgłosić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności (art. 609 § 1 kpc). Stwierdzenie zasiedzenia odbywa się w tzw. trybie nieprocesowym (sygnatura Ns).
Zdarza się, że przy wznoszeniu budynku lub urządzenia przez sąsiada dochodzi do przekroczenia granic naszej nieruchomości. Co możemy zrobić w takim przypadku? Czy możemy żądać wyburzenia budynku lub usunięcia urządzenia?
Zdarza się, że w księgach wieczystych pojawiają się błędy. Przykładowo syn przejął gospodarstwo ojca, po czym okazało się, że w księdze wieczystej imię ojca było błędne. W tym artykule wyjaśniamy, jak usuwać błędy w księdze wieczystej.
Księga wieczysta jest publicznym rejestrem przedstawiającym stan prawny nieruchomości. Zawiera ona informacje jawne, a z ujawnionym w niej stanem prawnym wiąże się domniemanie, że jest on zgodny z rzeczywistym stanem prawnym.
Budowę budynku gospodarczego powinniśmy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście prawa własności. Po pierwsze, właścicielowi gruntu, będącemu inwestorem w procesie budowy budynku, przysługuje prawo do wykonywania prawa własności na swoim gruncie. Oznacza to między innymi możliwość wznoszenia na nim budynków, w tym gospodarczych. Z drugiej jednak strony – prawo własności chroni również sąsiada, który ma prawo do korzystania ze swego prawa z wykluczeniem jego naruszeń ponad przeciętną miarę, wynikającą z przepisów, a także ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przekonajmy się, w jaki sposób możemy korzystać z takiej ochrony.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.