Mimo że działalność kół gospodyń wiejskich nie ma komercyjnego charakteru, to jednak w niektórych obszarach są one traktowane na podobnych zasadach jak przedsiębiorcy. Dotyczy to również obowiązków ewidencyjnych oraz podatkowych. Sprawdź szczegóły.
Koła gospodyń wiejskich muszą się rozliczyć z pomocy przyznanej na prowadzenie działalności statutowej w 2022 roku. Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki.
Do 30 września 2022 r. koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację zadań związanych z działalnością statutową. Dotychczas wnioski o przyznanie pomocy złożyło ponad 10,2 tys. kół gospodyń wiejskich, na łączną kwotę 56,35 mln zł.
Przepisy definiują koło gospodyń wiejskich jako dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizację mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich. Przepisy dają też możliwość uzyskania przez koła gospodyń wiejskich osobowości prawnej. To uprawnienie wpływa na sposób ich rozliczania i finansowania. W tym obszernym artykule przybliżamy najważniejsze aspekty związane z tym zagadnieniem.
Celem ustawy z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich było wzmocnienie środowisk wiejskich poprzez wyposażenie kół gospodyń wiejskich w osobowość prawną i umożliwienie tym kołom w pełni samodzielnego działania we wszystkich stosunkach prawnych. W połowie kwietnia 2020 r. rząd przedstawił projekt nowelizacji przedmiotowej ustawy, który umożliwi dalsze pozyskiwanie pomocy finansowej przez koła w 2020 r. oraz zmieni podmiot odpowiedzialny za nadzór nad nimi.
Dnia 29 listopada 2018 r. weszła w życie ustawa z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich. Przekonajmy się, kto i na jakich zasadach może zakładać koła gospodyń wiejskich.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.