Wezwanie do zapłaty, czyli pierwszy etap dochodzenia należności

Anna Maria Kolasa

23 maja 2024

Wezwanie do zapłaty - dochodzenie należności

Jeżeli dłużnik spóźnia się zapłatą w oznaczonym terminie, np. oznaczonym w fakturze lub umowie, wtedy należy „przypomnieć” takiemu dłużnikowi o konieczności zapłaty. Tej czynności można dokonać w formie wezwania do zapłaty, czyli oświadczenia o konieczności zapłaty skierowanego do dłużnika. W jakiej formie wzywać do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty można oczywiście złożyć w formie ustnej, jednak ze względów dowodowych zaleca się skierowanie go do dłużnika w formie pisemnej poprzez:

  • osobiste wręczenie mu i odebranie pokwitowania na kopii przeznaczonej dla nas (np. poprzez podpis z dopiskiem odebrano dnia X) albo

  • nadanie przesyłki poleconej, najlepiej za potwierdzeniem odbioru.

Zgodnie z orzecznictwem wezwaniem do zapłaty jest również przedłożenie faktury, noty obciążeniowej czy rachunku,jeśli zawarto w nich stosowną wzmiankę co do sposobu i czasu zapłaty. Obecnie walor dokumentów mają również te sporządzone w formie elektronicznej, o ile umożliwiają ustalenie ich wystawców.

Uzyskanie uznania roszczenia, np. poprzez podpis dłużnika w odpowiednim miejscu na fakturze lub pisemny odręczny jego dopisek na wezwaniu do zapłaty może ułatwić dochodzenie i zabezpieczenie roszczeń, nie jest to jednak niezbędne dla skutecznego dochodzenia roszczeń. Również dmowa „przyjęcia” wezwania przez dłużnika ani jego nieodebranie z poczty nie wpływają na skuteczność naszych roszczeń. Zawsze jednak powinniśmy posiadać dowód na to, że wezwaliśmy dłużnika do zapłaty lub że wysłaliśmy do niego rachunek bądź fakturę, nawet jeśli nie zostaną przez niego odebrane.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak napisać wezwanie do zapłaty? 
  • Czy wezwanie do zapłaty w dochodzeniu należności zawiera dodatkowe elementy? 
  • Kiedy złożyć wniosek do sądu o przeprowadzenie postępowania pojednawczego w sprawach o prawa majątkowe?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Anna Maria Kolasa
Edyta Wojtas
adwokat Izby Warszawskiej. Doradca podatkowy. Posiada bogatą praktykę w obszarach prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa podatkowego, w tym egzekucji administracyjnej, prawa finansowego (z uwzględnieniem rachunkowości finansowej), prawa karnego oraz karnego-skarbowego.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma