„Grunty wyłączone z produkcji” to nazwa nowego ekoschematu, który został wprowadzony w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Co umożliwi rolnikom wdrożenie tego ekoschematu? Sprawdź szczegóły.
Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przyjął 5 kwietnia 2024 r. dwie uchwały:
pierwsza wprowadza nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”,
druga – płatność dla małych gospodarstw, która zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.
Uchwała nr 65 Komitetu Monitorującego PS WPR wprowadza nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”. Ekoschemat zostanie wdrożony na lata 2024–2027.
Czytaj więcej:
Płatności będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji – do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 EUR/ha.
Zgodnie z projektem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia bazowe w zakresie planów strategicznych WPR wdrożenie tego ekoschematu pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 już w 2024 roku.
opr. red.
źródło: MRiRW