Norma GAEC 4 ustanawia zakaz stosowania nawozów oraz środków ochrony roślin na gruntach rolnych w pobliżu wód powierzchniowych. Od 15 marca obowiązują zmiany w zakresie stosowania normy GAEC 4. Sprawdź szczegóły.
„Grunty wyłączone z produkcji” to nazwa nowego ekoschematu, który został wprowadzony w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Co umożliwi rolnikom wdrożenie tego ekoschematu? Sprawdź szczegóły.
Żeby potwierdzić realizację dwóch praktyk w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” można w tym roku stosować oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych.
Rolnicy protestują od dłuższego czasu. Jak mówią – nie przeciwko rządowi, ale w walce o zmianę polityki rolnej UE. Liberalizacja handlu z Ukrainą to kolejny punt zapalny. Minister Czesław Siekierski kontynuuje rozmowy z rolnikami. Co z nich wynika?
W artykule omawiamy dwa przykładowe schematy pomocowe. Strategia „Od pola do stołu” stanowi szerszy plan Komisji Europejskiej, obejmujący m.in. zwiększenie podaży niedrogiej i pełnowartościowej żywności, zmniejszenie jej strat oraz przeciwdziałanie jej fałszowaniu w łańcuchu dostaw. Nowa Wspólna Polityka Rolna na lata 2023–2027 (WPR) zapewnia realizację tej strategii poprzez między innymi wdrożenie schematów pomocowych dla rolników. Sprawdź, na jakich warunkach otrzymasz wsparcie.
W nowej Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023–2027 (WPR) znajdzie się kontynuacja płatności na rolnictwo ekologiczne. Ale już dzisiaj rolnik może sprawdzić, jakie płatności będą mu potencjalnie przysługiwały. W artykule znajdziesz omówienie planów dotyczących płatności w nowym okresie rozliczeniowym. Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać wsparcie?
Wspólna Polityka Rolna (WPR) ma nie tylko wspierać rolników, ale też doprowadzić do pojawiania się na rynku produktów wysokiej jakości oraz chronić środowisko. Plany Strategiczne dla Wspólnej Polityki rolnej na lata 2023-2027 mają na celu uzgodnienie z Komisją Europejską zasad przyznawania wsparcia finansowego na cele związane z polityką rolną. Taki plan przygotowała również Polska.
Wszyscy zaczynają już odczuwać skutki agresji Rosji na Ukrainę. Jest coraz drożej. Rosną ceny energii, nawozów i paszy dla zwierząt. To powoduje zakłócenia w sektorze rolnym oraz społecznościach wiejskich. Rolnicy mają problemy z płynnością i przepływami pieniężnymi. Dlatego Komisja Europejska przedstawiła plan kolejnej pomocy. Ile pieniędzy trafi do polskich rolników?
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR 2023–2027) przedłożoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wsparcie skierowane będzie głównie do rolników. Budżet Planu Strategicznego to ponad 25 mld euro.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.