Na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 każde z państw członkowskich ma ustanowić i prowadzić zintegrowany system zarządzania i kontroli. System ten musi znaleźć zastosowanie m.in. do interwencji w formie płatności obszarowych. Działa w oparciu o elektroniczne bazy danych i systemy informacji geograficznej. Umożliwia również wymianę i integrację danych między elektronicznymi bazami danych i systemami informacji geograficznej.
ARiMR ma obowiązek obserwować gospodarstwa rolne. Obowiązek ten wiąże się z prawidłową kontrolą w związku z wnioskowaniem m.in. o płatności obszarowe. System do obserwacji nie ma na celu bezpośredniego monitorowania ludzi, a zwłaszcza ich życia prywatnego, a przy jego użyciu należy obserwować, czy gospodarstwo funkcjonuje w sposób zgodny z deklaracją rolnika.
AMS wykorzystuje zobrazowania satelitarne, które pozyskuje z dużą częstotliwością, tj. co 3–8 dni. Taka koncepcja umożliwia prowadzenie systematycznych długookresowych obserwacji oraz analizę danych związaną z prowadzeniem działalności rolniczej.
AMS umożliwia przeprowadzenie analiz dla określonego, zdefiniowanego obszaru (np. działki rolnej) poprzez budowanie specjalnych wskaźników wegetacji roślin, które pozwalają potwierdzić i ocenić:
pokrycie obszaru roślinnością oraz
fazę rozwojową roślin (w określonych przypadkach).
Gwałtowne skoki ww. wskaźników świadczą bowiem o przeprowadzeniu na obserwowanym terenie czynności związanych ze zbiorem uprawy czy też przeprowadzeniem innego zabiegu agrotechnicznego (np. orki, która zmienia zarówno sposób prezentacji obszaru na zobrazowaniu jak i powoduje spadek wskaźników wegetacji roślin). Tym samym, omawiane rozwiązania pozwalają na określenie przedziału czasu, w którym nastąpiło koszenie (czy też na stwierdzenie, że koszenie nie miało miejsca).
AMS umożliwia obserwację, czy na danym obszarze doszło do koszenia, co ma związek z częstym zobowiązaniem rolników w ramach praktyk rolnośrodowiskowych i ekologicznych.
Ponadto ustalane w kolejnych okresach czasu wskaźniki wegetacji roślin układają się w czasie w wykres specyficzny dla danego gatunku rośliny. Dzięki temu, analiza kształtu i przebiegu wykresu, pozwala na rozpoznanie gatunku lub rodzaju uprawy. Rozpoznana dzięki AMS uprawa ma stanowić w przyszłości przedmiot porównania z uprawą deklarowaną na danej działce przez rolnika, w celu potwierdzenia tej deklaracji.
AMS wykorzystuje ogólnodostępne, bezpłatne dane satelitarne, które posiadają małą rozdzielczość. Tym samym, rozdzielczość skutkuje niską dokładnością w terenie, co uniemożliwia analizę prowadzenia działalności rolniczej oraz ustalenie uprawy dla wszystkich działek rolnych. W związku z istniejącymi ograniczeniami, ARiMR uzupełnia czynności dokonywane z użyciem AMS, wykorzystując również inne narzędzia i usługi. W przypadku niemożliwości określenia:
czy na danej działce rolnej ktoś prowadzi działalność rolniczą, czy też
gatunku/rodzaju uprawy,
ARiMR wykorzysta inne źródła umożliwiające weryfikację interesujących ją aktywności i deklaracji.