dotacje unijne

Podatkowe skutki otrzymania dofinansowania na usunięcie azbestu

Podatkowe skutki otrzymania dofinansowania na usunięcie azbestu

Jedną z form wsparcia finansowego, z których mogą korzystać rolnicy i inni mieszkańcy wsi, są różnego rodzaju dofinansowania do wymiany dachów eternitowych na inne, wykonane z bardziej ekologicznych materiałów. Z otrzymaniem takiego dofinansowania mogą się wiązać skutki podatkowe, jednak przepisy przewidują ulgi w tym zakresie. Sprawdź szczegóły.

W minionych latach wyroby z zawartością azbestu były masowo wykorzystywane jako pokrycia dachowe, zwłaszcza na terenach wiejskich. Popularne były zwłaszcza płyty azbestowo-cementowe faliste nazywane powszechnie eternitem, czy płaskie płyty typu „karo”. Kryto nimi nie tylko dachy budynków gospodarczych: stodoły, obory, chlewnie, kurniki, szopy, wiaty itp., ale również budynków mieszkalnych. W związku ze stwierdzonym szkodliwym oddziaływaniem azbestu na zdrowie ludzi i środowisko, wyroby z azbestem zaczęły być wycofywane z użycia i zastępowane innymi materiałami. Na podstawie obowiązujących regulacji azbest może być stosowany w naszym kraju do 31 grudnia 2032 r. Przy czym w 1998 roku zakończono m.in. produkcję płyt azbestowo-cementowych, natomiast od 28 marca 1999 r. obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami, które go zawierają. W ramach rozwiązań krajowego „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” – jest on systematycznie eliminowany z polskiego krajobrazu.

Wsparcie dla rolników usuwających azbest

Państwo i samorządy oferują obywatelom wsparcie w likwidacji pokryć dachowych z eternitu oraz w ich wymianie na nowe, wykonane z innych materiałów. Programy dotyczące takiego wsparcia adresowane są przede wszystkim do rolników, którzy mogą liczyć m.in. na dotacje na usunięcie azbestu, a także jego odbiór, wywiezienie i utylizację. Takie dofinansowania często są przyznawane za pośrednictwem gmin, m.in. ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy rolnik, który otrzyma wsparcie finansowe na usunięcie azbestu, będzie musiał automatycznie zapłacić od tego podatek dochodowy?
  • Kiedy skorzystać z ulgi na termomodernizację w PIT?
Rusza wsparcie na wymianę dachów z azbestu

Dofinansowanie na wymianę dachów z azbestu – ruszył nabór

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest. Wymiana powinna nastąpić poprzez użycie nowego pokrycia dachu, wolnego od wyrobów z azbestem. Sprawdź, na jakich zasadach można uzyskać dofinansowanie.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestu dotyczy wymiany pokrycia wyłącznie na budynkach służących do produkcji rolniczej i dotyczy powierzchni nie większej niż 500 m2. Wsparcie nie przysługuje jednak na inwestycję, którą wnioskodawca rozpocznie jeszcze przed dniem złożenia wniosku o wsparcie. Co więcej, z realizacją inwestycji należy zmieścić się w terminie 12 miesięcy liczonych od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. W każdym przypadku inwestycję trzeba zakończyć jednak do 31 grudnia 2025 r.

Inwestycje muszą obejmować wymianę pokrycia dachu na całym budynku. Ponadto, wnioskodawca musi się zobowiązać, że co najmniej do dnia upływu 3 lat od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem będzie utrzymywał tzw. „efekty realizacji przedsięwzięcia”, czyli nie będzie mógł np. wyburzyć budynku w tym okresie.

Z artykułu dowiesz się:
  • Kto jest uprawniony do otrzymania wsparcia na wymianę dachu z azbestu?
  • Jaka jest wysokość wsparcia?
  • Jakie kryteria zwiększają szansę na uzyskanie wsparcia na wymianę pokryć dachowych z azbestu?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma