Kłos to pieniądz – czas na zabieg T3

24 maja 2024

Zabieg T3, czyli ochrona kłosa

Rozpoczyna się kwitnienie pszenicy ozimej. Oznacza to, że wkrótce na plantacjach powinien zostać wykonany zabieg T3, zapewniający ochronę kłosa. To sposób, aby zadbać o jakość plonu. A to, jak wiemy – przekłada się na zysk.

Na polach pszenicy ozimej wykłoszone rośliny wchodzą właśnie w fazę kwitnienia. W przypadku zadbanych, prawidłowo chronionych plantacji są one w dobrej kondycji, o czym świadczą zdrowe, intensywnie zielone liście. Potencjał plonotwórczy tych upraw jest bardzo wysoki. Taka sytuacja została zaobserwowana również podczas lustracji na poletkach doświadczalnych INNVIGO w Urbanowicach na Opolszczyźnie.

– To idealny moment, żeby wykonać zabieg T3, czyli ochronę kłosa, a przy okazji dalej chronić liść flagowy i podflagowy. Zabieg jest konieczny i rolnicy nie powinni zwlekać, bo naprawdę jest o co walczyć. Trzeba zadbać o kłos, o jakość plonu, bo to są pieniądze, które później zbieramy z pól – mówi Marcin Bystroński, menedżer ds. upraw rolniczych w firmie INNVIGO.

Sprawdzone preparaty do zabiegu T3

Jeżeli chodzi o zalecane rozwiązania do zabiegu T3, pierwszą rekomendowaną opcją jest zastosowanie dwuskładnikowego fungicydu AsPik 250 EC, który zawiera protiokonazol i tebukonazol. Te substancje skutecznie zabezpieczają zarówno kłos, jak i liście pszenicy przed chorobami fuzaryjnymi, w tym septoriozą plew i septoriozą paskowaną liści. Dawka preparatu wynosi 1 l/ha.

Druga polecana przez INNVIGO możliwość to kombinacja dwóch środków. X-Met 100 SL, którego substancją aktywną jest metkonazol, zapewnia wysoką ochronę przed fuzariozami. Natomiast zadaniem fungicydu Dafne/Porter 250 EC, zawierającego difenokonazol, jest zabezpieczenie pszenicy przed septoriozą. Do mieszaniny należy zastosować 0,5 l/ha fungicydu X-Met 100 SL oraz 0,5 l/ha Dafne/Porter 250 EC.

Pamiętaj o ochronie insektycydowej

W czasie lustracji poletek pszenicy w Urbanowicach na liściach roślin odnotowano obecność żerujących skrzypionek, szkodników z rodziny stonkowatych. Aby zwalczyć to zagrożenie, należy połączyć zabieg T3 z aplikacją odpowiedniego insektycydu. Zalecanym preparatem jest Apis/Los Ovados 200 SE, czyli acetamipryd, w dawce 0,2 l/ha.

źródło INNVIGO

Słowa kluczowe:
pszenica ozima

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma