Jak opodatkować prowadzenie korepetycji przez rolnika

Anna Maria Kolasa

13 października 2023

Jak opodatkować prowadzenie korepetycji przez rolnika

PYTANIE CZYTELNIKA: Chciałem zapytać o poradę prawną dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej. Moja żona jest zatrudniona na umowę o pracę. Opłacane są za nią składki ZUS, nie płaci składek KRUS, chociaż jest też rolniczką (posiada gospodarstwo rolne). Żona zastanawia się jednak nad rezygnacją z pracy na etacie, a w zamian chce rozpocząć własną działalność gospodarczą (prowadzenie korepetycji). Jaka byłaby dla niej najbardziej korzystna forma prowadzenia działalności oraz jakie składki i w jakiej wysokości byłoby dla niej najlepiej opłacać?

Opodatkowanie przychodu z korepetycji udzielanych przez rolnika jest uzależnione od formy i sposobu ich udzielania. Jeżeli udzielanie korepetycji ma charakter samodzielny, zorganizowany i ciągły to źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza, w przeciwnym razie źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście. Działalność wykonywana osobiście nie wymaga rejestracji i jest opodatkowana na zasadach ogólnych (według skali) – dla podstawy obliczenia podatku do 120.000 zł podatek wynosi 12% minus kwota zmniejszająca podatek 3.600 zł. Jeżeli korepetycje są udzielane jako zajęcie dodatkowe, obok pracy na etacie, to nie ma obowiązku rejestracji w ZUS. Jeżeli udzielanie korepetycji na podstawie umowy zlecenia to jedyne źródło utrzymania, to po stronie zleceniodawcy jako płatnika powstaje obowiązek rejestracji w ZUS i odprowadzania składek.

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy udzielanie korepetycji przed rolnika to działalność wykonywana osobiście?
  • Kiedy udzielanie korepetycji to pozarolnicza działalność gospodarcza?
  • Kiedy nie ma obowiązku rejestracji działalności polegającej na korepetycji?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Anna Maria Kolasa
Magdalena Świąder
adwokat Izby Warszawskiej. Doradca podatkowy. Posiada bogatą praktykę w obszarach prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa podatkowego, w tym egzekucji administracyjnej, prawa finansowego (z uwzględnieniem rachunkowości finansowej), prawa karnego oraz karnego-skarbowego.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma