Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś – nowy projekt KRUS

13 marca 2023

Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś

Gospodarstwo rolne to szczególny warsztat pracy. Występują w nim liczne zagrożenia związane z obsługą maszyn, urządzeń i pojazdów, ale także przy obsłudze zwierząt gospodarskich i pracach polowych. Wypadków przy pracy jest nadal bardzo dużo. W związku z tym Henryk Kowalczyk ogłosił nowy projekt Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś. Co to takiego?

W czasie ostatniej konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk ogłosił nowy projekt działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS): Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś. W spotkaniu uczestniczył także zastępca prezesa KRUS Marek Surmacz.

KRUS co roku organizuje kampanie i konkursy dotyczące bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych. Przyczynia się tym samym do ograniczenia wypadków w rolnictwie. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że liczba wypadków i chorób jest związana zarówno z warunkami pracy, jak i z naszą koncentracją, skupieniem.

Wypadki w rolnictwie

Statystyki wypadków w 2022 r. są następujące:

  • Liczba ubezpieczonych w 2022 roku: 1 082 030 (w 2021 roku: 1 124 709).

  • Zdarzenia wypadkowe zgłoszone w 2022 roku: 11 649 (od 1993 r. liczba zgłoszonych wypadków zmniejszyła się z 66 tys. do 11 tys. – o ponad 80%).

  • Liczba wypadków zakończonych wypłatą jednorazowych odszkodowań: 8 836 (od 2013 roku liczba wydanych decyzji spadła o 6 970 – o 44,1%).

  • Struktura wypadków według grup zdarzeń: 49,2% – upadek osób; 12,8% – uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta; 12,1% – pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń.

  • Przyczyny wypadków: 57,2% – czynnik ludzki (niewłaściwe postępowanie); 25,7%. – przyczyny techniczne – (np. niewłaściwy stan podwórza).

  • Wskaźnik wypadkowości (tzn. liczba wypadków zakończonych wypłatą jednorazowych odszkodowań przypadająca na 1 000 ubezpieczonych): 8,0 – na przestrzeni ostatnich 30 lat zmniejszył się z 24,6 do 8,0, czyli o 16,6.

  • Wypadki śmiertelne: 45 jednorazowych odszkodowań z tytułu śmierci przy pracy rolniczej (11 – przejechanie, uderzenie przez środek transportu; 8 – upadek osoby; 7 – upadek przedmiotów); od 2013 roku spadek liczby wypadków o 32 (41,6%).

Choroby zawodowe w rolnictwie

W 2022 roku przyznano 194 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową. W porównaniu do 2021 roku liczba decyzji przyznających odszkodowania zmniejszyła się o 15 (o 7,2 proc.).

Stwierdzone choroby zawodowe:

  • 173 choroby zakaźne (głównie borelioza);

  • 12 przypadków chorób obwodowego układu nerwowego oraz układu ruchu wywołanych sposobem wykonywania pracy;

  • 6 chorób układu oddechowego;

  • 2 przypadki chorób skóry;

  • 1 przypadek choroby narządu wzroku wywołany czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.

Cel projektu Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś

KRUS już od 30 lat prowadzi działalność na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy w rolnictwie i rolniczym chorobom zawodowym – podkreślił w czasie konferencji prasowej zastępca prezesa KRUS Marek Surmacz. Zwrócił również uwagę, że gospodarstwo rolne to szczególne miejsce pracy – to także miejsce życia całej rodziny rolniczej. – Dlatego nasze działania prewencyjne kierujemy zarówno do rolników oraz członków ich rodzin, jak i do osób pracujących w ich gospodarstwach – dodał wiceprezes Surmacz.

Cel KRUS to: zero wypadków i zero chorób zawodowych – zgodnie z międzynarodową strategią prewencyjną pod nazwą Wizja Zero, do której KRUS przystąpił w 2018 roku.

Celem projektu Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś jest wzmocnienie przekazu prewencyjnego poprzez:

  • wspólne dla wszystkich działań hasło i logotyp;

  • zintegrowanie dotychczasowych form oddziaływania prewencyjnego KRUS, takich jak: kampanie, szkolenia, konkursy, stoiska informacyjno-prewencyjne, publikacje, działania na rzecz właściwej produkcji i dystrybucji bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników;

  • wspieranie rozwoju ratownictwa przedlekarskiego na obszarach wiejskich w jedną, identyfikowalną i rozpoznawalną markę.

Poprzez działania projektowe KRUS będzie dążyć do zwiększenia zainteresowania rolników problematyką bezpieczeństwa pracy na wsi, a także do szerszego zaangażowania mieszkańców wsi w eliminowanie ryzyka wypadkowego w gospodarstwach rolnych.

Wokół projektu Bezpieczny rolnik, Bezpieczna Wieś KRUS planuje zgromadzić instytucje i firmy działające na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy w rolnictwie.

Słowa kluczowe:
bhp w rolnictwie

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma