Bhp w rolnictwie to trudny temat. Wypadków przy pracy jest bardzo dużo, szczególnie latem. Praca w gospodarstwie charakteryzuje się specyfiką polegającą na zróżnicowaniu wykonywanych zadań oraz różnym ich nasileniem. Przyjmuje się, że rolnik to zawód niebezpieczny i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Ryzyko związane z pracą rolniczą jest szczególnie wysokie, czego efektem są wypadki przy pracy rolniczej oraz choroby zawodowe. Prowadzący gospodarstwo rolne zatrudniający pracowników ma obowiązek ograniczania ryzyka związanego z pracą poprzez stosowanie właściwych działań profilaktycznych - tym jest właśnie bhp w rolnictwie. Jednak aby je wdrożyć, niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego.
Ryzykiem zawodowym jest prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy. Środowisko pracy to warunki środowiska materialnego, w którym występują określone czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne, w ramach którego realizowany jest proces pracy. Oceniając ryzyko zawodowe, trzeba uwzględnić ogół czynników środowiska pracy, jakie danej pracy towarzyszą, jak również sposoby jej wykonywania.
Podstawa prawna obowiązku w zakresie oceny ryzyka
Jeżeli zatrudniamy pracowników, wtedy stajemy się pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy, ze wszystkimi przywilejami i obowiązkami. Kluczowym problemem jest zapewnienie zatrudnionym osobom właściwego poziomu bezpieczeństwa pracy. Szczególnego znaczenia nabiera zasada wynikająca z art. 207 Kodeksu pracy (dalej kp), która odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa pracy czyni pracodawcę. Ma on obowiązek chronić zdrowie oraz życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Jeżeli w gospodarstwie rolnym świadczą pracę osoby zatrudnione na innej podstawie, np. umów cywilnoprawnych, rolą pracodawcy prowadzącego gospodarstwo jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy również takim osobom.