Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało uproszczenia ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Zmiany mają się przyczynić do zwiększenia zainteresowania rolników ekoschematami. W jakich terminach trzeba złożyć odpowiednie dokumenty? I czego dotyczą te zmiany?
O tym, że ekoschematy są skomplikowane informowaliśmy na łamach Agrodoradcy już wielokrotnie. Z danych ministerstwa rolnictwa też wynika, że mało rolników złożyło wnioski o dopłaty w ramach ekoschematów (szczególnie z rejonów z największą liczbą gospodarstw ze średnią powierzchnią 5 ha). Dlatego minister rolnictwa na konferencji prasowej 22 czerwca zapowiedział: – Cały czas wsłuchujemy się w głosy rolników i dlatego upraszczamy ekoschematy.
Uproszczenia dotyczą:
1) odstąpienia od warunku odnoszącego się do konieczności uzyskania minimalnej liczby punktów. Zmiana ta ułatwi rolnikom przystąpienie do ekoschematu.
2) umożliwienia łączenia na jednej powierzchni następujących praktyk:
Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe z praktykami:
Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz
Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo;
Wymieszanie słomy z glebą z praktykami:
Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz
Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.
3) Zmniejszenie ze 100% do 50% powierzchni gospodarstwa (grunty orne i trwałe użytki zielone), na której ma być realizowany Plan nawożenia, w ramach praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia.
W ramach warunkowości – w zakresie normy GAEC 6 dotyczącej utrzymania okrywy ochronnej gleby w okresie od 1 listopada do 15 lutego kolejnego roku zaproponowano następujące zmiany:
wprowadzenie dodatkowego terminu pozostawienia okrywy glebowej – tj. od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października danego roku;
wprowadzenie odstępstw od stosowania normy dla upraw późno zbieranych z pola.
Wiceminister rolnictwa podkreślił na konferencji prasowej, że wnioski trzeba złożyć do 30 czerwca. Szczegóły określi ARiMR.