Poziom cukru pod kontrolą – problem z jedzeniem poza domem

31 sierpnia 2022

Poziom cukru pod kontrolą

Z reguły poziom cukru we krwi rośnie jeszcze w trakcie jedzenia. Dzieje się tak, ponieważ jelito wchłania węglowodany z pożywienia i transportuje je do krwi przez wątrobę. Trzustka reaguje na to bezpośrednim wyrzutem insuliny. U zdrowego człowieka poziom cukru we krwi nie przekracza 140 mg/dl. Dwie godziny po posiłku stężenie cukru u zdrowego człowieka ponownie osiąga poziom 100 mg/dl. Czas trwania procesu kształtowania się poziomu cukru we krwi zależy od tego, co wchodzi w skład danego posiłku.

U 22% dorosłych mieszkańców Europy występuje podwyższony poziom cukru we krwi po jedzeniu. 5% z nich choruje na cukrzycę. Lekarze mówią o cukrzycy wtedy, gdy mamy do czynienia z podwyższonymi wartościami glikemii na czczo lub hemoglobiny glikowanej. Wartości te biją na alarm jednakże dużo później, niż czynią to wartości szczytowych granic glikemii. Dlatego też wielu ludzi nie jest świadomych swojego problemu cukrzycowego i naraża się tym samym na podwyższone ryzyko wystąpienia konsekwencji z nim związanych (Tuomilehto et al.: Prevention of diabetes by changes in lifestyle with impaired glucose tolerance. New England Journal 344 (18), pp 1343-1350). Przy cukrzycy poziom cukru we krwi nie spada

U osób chorych na cukrzycę poziom cukru we krwi nie spada, lecz rośnie przez cały dzień. Jeśli cierpisz na zaawansowaną cukrzycę, Twój poziom cukru we krwi po spożyciu posiłku bogatego w węglowodany (makaron, lody, ciasto, lemoniada) może osiągnąć wartość nawet 1000 mg/dl. Lekarze mówią wówczas o nieefektywnej wczesnej fazie wydzielania insuliny.

4 przyczyny zaburzonej wczesnej fazy wydzielania insuliny

1. Twoja wątroba produkuje zbyt dużo glukozy (cukru).

2. Twoje mięśnie pobierają zbyt mało glukozy z krwi.

3. Twoja wątroba pobiera zbyt mało glukozy po jedzeniu.

4. Komórki beta w Twojej trzustce produkują zbyt mało insuliny.

Jak mierzyć szczytowe granice glikemii: W celu zmierzenia istotnej wartości szczytowej granicy glikemii, 60 minut po rozpoczęciu posiłku można zgłosić się na pobyt do szpitala. Inną możliwością jest samodzielne mierzenie poziomu cukru w tym czasie. Należy sumiennie dokumentować każdy posiłek w przeciągu 14 dni. Im więcej pomiarów będziemy mieć do dyspozycji, tym dokładniejsza będzie informacja na temat szczytowych granic glikemii.

Jeżeli wartości szczytowych granic glikemii przekraczają 200 mg/dl, oznacza to, że Twoje leki nie zostały odpowiednio dostosowane. Skonsultuj się ze swoim lekarzem i skorzystaj ze szkolenia dla diabetyków.

Najłatwiej kontrolować jedzenie w domu

Gdy przyrządzamy posiłku w domu, wiemy dokładnie, co spożywamy. Możemy przykładowo oszacować zawartość węglowodanów. Wiadomo też, ile dodaliśmy cukru – choć mam nadzieję, że już od dawna nie ma dla niego miejsca w Twojej kuchni. Tak samo można gotować bez konieczności dodawania wzmacniaczy smaku, aromatów i barwników. Cała ta chemia oszukuje nasze zmysły. Jemy znacznie więcej ponad zaspokojenie uczucia sytości, co prowadzi do problemów z nadwagą. Utrzymuje się też cukrzyca.

Słowa kluczowe:
zdrowie

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma