Masuj stopy – uśmierzaj ból stawów

9 września 2022

Masuj stopy – uśmierzaj ból stawów

Specjalnym rodzajem akupresury jest refleksologia. Podeszwa stóp to zwierciadło twojego ciała. W tym artykule opisujemy, jak nauczyć się tej techniki. Jest bardzo skuteczna w uśmierzaniu bólu.

Przed trzema laty zimą upadłam na oblodzonej ścieżce. Nadwyrężyłam wtedy prawy stan kolanowy, już wtedy zaatakowany przez artrozę, bo nagły silny ból, który się wtedy pojawił, po trzech dniach nie przechodził. Gdy powiedziałam o tym mojemu fizjoterapeucie, postanowił spróbować refleksologii. Po sześciu sesjach zapomniałam o bólu.

„Au, ale to boli!” – to była moja spontaniczna reakcja na pierwsze zabiegi fizjoterapeuty na mojej stopie. On jednak kontynuował.

Każdy narząd, każdy mięsień i każda kość jest połączona z konkretnym regionem na podeszwie stopy. W ten sposób można przyjąć, że cały organizm mieści się na stopach niczym na mapie.

Poprzez mniej czy bardziej delikatny ucisk odpowiedniej strefy można znacznie zredukować na przykład bóle stawów. Tak też było ze mną. Po łącznie sześciu sesjach nie tylko pozbyłam się ostrego bólu w stawie kolanowym, ale również cieszyłam się z ustąpienia bólów spowodowanych artrozą.

Amerykański lekarz William Fitzgerald (1872-1942) znał się nie tylko na medycynie konwencjonalnej. Bliska mu była także wiedza z zakresu indiańskiej medycyny ludowej, do której należy także uciskanie podeszw stóp. Na podstawie tego Fitzgerald opracował system terapii poszczególnych stref. W tym celu podzielił on ciało na dziesięć stref pionowych, linie których kończą się w stopie. Później podzielił te pionowe strefy na trzy dodatkowe strefy poziome. Podział ten do dziś stanowi podstawę refleksologii.

Popraw ukrwienie – pobudź siłę samouzdrowienia

Poprzez ucisk odpowiednich punktów pobudzamy ukrwienie w powiązanym narządzie – w moim przypadku był to staw kolanowy. Ponadto aktywujemy siłę samouzdrowienia, poprawiamy przepływ limfy w ramionach i nogach oraz zmniejszamy napięcie mięśniowe. To wszystko pomaga złagodzić dolegliwości. Dotykanie stopy podczas takiego masażu działa w zależności od zaistniałego problemu albo pobudzająco/wzmacniająco, albo uspokajająco/osłabiająco. A zatem, jeżeli chcemy przykładowo uśmierzyć ostry ból, wykonujemy raczej ruchy uspokajające. Co ważne: prawa strona ciała jest powiązana z lewą, a lewa strona ciała z prawą stopą. Gdy uciskamy mały palec, wpływamy na staw barkowy.

Tak to działa

Sprawdź najpierw, w której pozycji twoim stopom jest najwygodniej lub – proponuję – poproś o pomoc partnera. Natrzyj dłonie odrobiną olejku do masażu i weź w dłonie odpowiednią stopę. Uciskaj kciukiem. Porusza się on przy tym jak pełzająca do przodu gąsienica. Nieprzerwanie zginaj i prostuj kciuk. Dotykaj stopę miejsce przy miejscu. Strefy, których masaż odczuwasz jako wyjątkowo korzystny, masuj dłużej niż pozostałe. Wykonuj małe okrężne ruchy. Wystarczy kilka minut. Wiele ośrodków kształcenia oferuje kursy, podczas których można nauczyć się refleksoterapii „na użytek domowy”. Ponadto w aptekach i drogeriach dostępne są specjalne skarpety, na których podeszwach narysowane są najważniejsze punkty ucisku.

Z refleksoterapii należy zrezygnować w przypadku: grzybicy stóp, stopy cukrzycowej, otwartych ran na stopach, wysokiej gorączki, psychozy, stanów zapalnych żył, dolegliwości ze strony kości i stawów stopy (np. artroza stawu skokowego).

Słowa kluczowe:
zdrowie

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma