Uwaga na ptasią grypę u kotów

27 czerwca 2023

wirus ptasiej grypy u kotów

Od połowy czerwca w mediach pojawiają się informację o tajemniczej chorobie, która atakuje koty. Lekarze weterynarii nie byli w stanie zdiagnozować tej nowej choroby kotów. Ostatnio jednak Główny Inspektorat Weterynaryjny wydał komunikat o wykryciu w pobranych próbkach wirusa ptasiej grypy A/H5N1. Co to oznacza?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w 9 nowych próbkach (z 11) przebadanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach wykryto wirusa ptasiej grypy H5N1. Próbki pochodziły z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

Trwa zbieranie szczegółowych danych o przebiegu choroby oraz jej występowaniu. Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Wirus ptasiej grypy u kota – objawy

U kotów objawy ptasiej grypy to m.in.:

  • otępienie,

  • sztywność kończyn,

  • duszność,

  • nierówno rozszerzone, niereagujące na światło źrenice,

  • drgawki,

  • ataki padaczkowe.

Lekarze weterynarii, którzy prowadzą zakłady lecznicze dla małych zwierząt, mają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób. W przypadku zaobserwowania u kota nietypowych objawów nie należy leczyć zwierzęcia na własną rękę. Nie można mu też podawać leków przeznaczonych dla ludzi.

Jak chronić koty przed ptasią grypą?

Zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  1. Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów.

  2. Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami.

  3. Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem.

  4. Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł.

  5. Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

O grypie ptaków

Grypa ptaków należy do chorób zwierząt. Jest to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%.

Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A (czynnik etiologiczny: wirus z rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus).

Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:

  • kałem,

  • wydzieliną z oczu,

  • wydzieliną z dróg oddechowych,

  • wydychanym powietrzem.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni. Przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby istotne jest zatem, żeby zabezpieczyć pomieszczenia, sprzęt czy nawóz. Bardzo ważne jest też  oraz dokładne oczyszczenie i odkażenie pomieszczeń czy narzędzi.

Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Drogi zakażenia wirusem ptasiej grypy

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu.

Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek. Może on przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty.

Czy ptasia grypa jest groźna dla ludzi?

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynaryjny dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Obecnie nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Przypadki infekcji u ludzi notowano głównie przy podtypach H5N1 oraz H7N9 (człowiek może tymi podtypami wirusa zakazić się od zwierząt, nie notowano natomiast infekcji człowiek-człowiek).

Naturalnym nosicielem tych wirusów jest migrujące ptactwo wodne, zwłaszcza dzikie kaczki. Naukowcy podejrzewają, że przenosi się on z dzikiego ptactwa na drób domowy, a potem na człowieka.

Ptasia grypa u ludzi wywołuje objawy podobne do tych powodowanych zwykłą grypą:

  • gorączka,

  • kaszel,

  • ból gardła,

  • bóle mięśni, stawów,

  • zapalenie spojówek.

Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22°C i ponad 30 dni w 0°C.

Słowa kluczowe:
ptasia grypa

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma