Porozumienie rządu z rolnikami – sukces czy porażka

30 marca 2023

Obrady okrągłego stołu rolniczego w MRiRW (fot. MRiRW)

W środę późnym wieczorem zakończyły się rozmowy ministra Henryka Kowalczyka z rolnikami. Podpisane zostało 11-punktowe porozumienie. To wspólny sukces, ale nie powód do radości – ocenił lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

"Naszym celem jest opróżnienie magazynów przed żniwami". To główna konkluzja z rozmów Okrągłego Stołu Rolniczego. Z tym stwierdzeniem zgodzili się wszyscy uczestnicy rozmów, zarówno strona rządowa, jak i przedstawiciele związków, organizacji i samorządu rolniczego oraz firm działających w sektorze zbożowym.

W środę późnym wieczorem minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówił dziennikarzom: – Nie jest tak, że wszystko jest uzgodnione. Mamy wiele zadań przed sobą do wykonania. W wielu przypadkach wiemy, co konkretnie robić. Zadania przed nami to po pierwsze: jak najszybciej usprawnić eksport zboża, żeby przygotować magazyny na następny sezon żniwny. Do realizacji tego zadania przystępujemy jutro. Spotykamy się z Izbą Zbożowo-Paszową, z przedstawicielami eksporterów. Mam nadzieję, że ten system da się udrożnić – dodał.

– Jest oczekiwanie, aby przeliczyć wszystkie straty rolników związane ze skutkami wojny na Ukrainie. Takie analizy będziemy robić. (...) Musimy udowodnić te straty, ale jest wola, żeby wystąpić o ich pokrycie do Komisji Europejskiej – przynajmniej w znaczącej części – podkreślał szef resortu rolnictwa.

Porozumienie rolników z rządem

Zdaniem AgroUnii podpisane porozumienie to wspólny sukces, ale nie powód do radości. Organizacje rolnicze w tym AgroUnia podpisały porozumienie z wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem po długich negocjacjach.

Treść porozumienia:

My przedstawiciele sektora rolno – spożywczego, rolnicy, producenci rolni, związki rolnicze, przetwórcy, firmy handlowe i eksporterzy, zgodnie i w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe Polski, a także stabilizację sytuacji na krajowym rynku rolnym wzywamy rząd do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz:

  1. Przywrócenia ceł oraz wprowadzenia kaucji na tranzyt i artykuły rolno – spożywcze z Ukrainy do poziomu równowagi cenowej z cenami na rynku polskim.

  2. Wprowadzenia „Tarczy dla branży rolno-spożywczej” w wysokości co najmniej 10 miliardów złotych jako rekompensaty z tytułu kryzysu na rynku zbóż, rzepaku i artykułów rolno – spożywczych wywołanym rosyjską agresja na Ukrainę.

  3. Zdjęcia z polskiego rynku, do końca czerwca 2023 r., nadmiaru zbóż i rzepaku poprzez eksport oraz wykorzystanie na cele energetyczne.

  4. Wprowadzenie nowelizacji ustaw o biopaliwach wg załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych, w terminie do końca maja 2023 r. jako ważnego elementu stabilizacji dochodów rolniczych.

  5. Dokonania zmian w budżecie Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023 – 2027 poprzez zwiększenie poziomu dofinansowania z budżetu krajowego do maksymalnego poziomu dopuszczalnego przez Komisję Europejską, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie KPS.

  6. Dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150 i 200 zł do jednej tony pszenicy, kukurydzy i rzepaku, w zależności od odległości od portów bałtyckich (Rząd RP wystąpi do KE o zgodę na udzielenie pomocy)

  7. Wprowadzenie do obrotu z Ukrainą jedynie paliw z dodatkiem biokomponentów krajowego pochodzenia tj. do oleju napędowego - 20%, do etyliny - 10%.

  8. Rozwoju infrastruktury transportowej, magazynowej, przeładunkowej.

  9. Zwiększenia przepustowości portów.

  10. Priorytetyzacji transportu i przeładunku zboża względem innych towarów.

  11. Otwarcia nowych rynku zbytu poprzez:

  • promocję polskiego zboża i produktów zbożowych,

  • realne wsparcie dyplomacji ekonomicznej,

  • efektywną współpracę służb dyplomatycznych – Ministerstwa Spraw Zagranicznych i agencji rządowych z sektorem handlowym,

  • sprawne uzgodnienia fitosanitarne – ujednolicenie sposobu działania poszczególnych placówek fitosanitarnych w Polsce.

zdjęcie: Obrady okrągłego stołu rolniczego w MRiRW (fot. MRiRW)

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma