Jesienna regulacja rzepaku ma odpowiednio przygotować roślinę do przezimowania. Schemat zabiegów musi być dostosowany do wydłużającego się okresu z typowo jesienną pogodą i dość wysokimi temperaturami. Bardzo ważny jest też dobór substancji i ich formulacji. Jak pokazał miniony sezon, nie można również zapominać o ograniczaniu dominacji pędu głównego wiosną. Pozwoli to zmniejszyć straty przymrozkowe i uniknąć późniejszych strat plonu.
Czy wiesz, że niewielkie mszyce mogą zrujnować całe pola rzepy? Wirus żółtaczki rzepy, przenoszony przez te małe owady, jest cichym, ale groźnym wrogiem rolników. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie chronić swoje uprawy przed tym niebezpiecznym wirusem.
Warszawa raczej nie kojarzy się z rolnictwem i ponad 100-hektarową plantacją rzepaku, a jednak w Wilanowie, jednej z południowych dzielnic miasta, można natknąć się na taki nieoczekiwany widok. Jak wygląda praca na roli, gdy w drodze na pole zdarza się stać w korku, a w mieście obowiązuje zakaz poruszania się maszynami rolniczymi? Z jakimi problemami – oprócz tych nietypowych – mają do czynienia plantatorzy z Wilanowa?
Wczesne nastanie wiosennej aury z wysokimi temperaturami spowodowało znaczne przyspieszenie wegetacji upraw. W przypadku rzepaku ozimego ta dynamika jest na tyle duża, że przekłada się na konieczność wcześniejszego wykonywania zabiegów. Dotyczy to zarówno regulacji rzepaku i aplikacji fungicydów, jak i ochrony w okresie kwitnienia, które prawdopodobnie rozpocznie się jeszcze w kwietniu. Jakie są skuteczne preparaty do zabiegu regulacji rzepaku?
Rzepak ozimy jest gatunkiem, który wytwarza bujną masę liściową w okresie jesiennym, a tym bardziej wiosennym. Potrzebuje do tego dużych ilości makroskładników, które są aplikowane w postaci nawozów mineralnych lub organicznych oraz mikroskładników, które są dostarczane w głównej mierze w zabiegach dolistnych. Na jakie mikroelementy zwrócić uwagę oraz ile ich zastosować, aby rośliny nie odczuwały niedoborów i mogły optymalnie rosnąć w okresie jesiennym? Odpowiedź znajduje się niżej.
Rzepak jest wymagającą uprawą, a jego ochrona wymaga zarówno fachowej wiedzy, jak i uważnej obserwacji zjawisk zachodzących na polu. Jesienią oprócz zwalczania chwastów bardzo istotny jest zabieg o działaniu fungicydowym i regulującym. Zaniedbania na tym etapie mogą być dla plantatorów bardzo kosztowne – od wymarznięcia nieprawidłowo przygotowanych do zimy roślin po utratę znacznej części plonu. Jak uniknąć tych błędów i jakie rozwiązanie zastosować?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.