Nieterminowe opłacanie składek ubezpieczeniowych może spowodować naliczenie odsetek za zwłokę oraz opłat dodatkowych. Dopiero po przedawnieniu roszczenia KRUS nie może domagać się zapłaty nieuregulowanych przez rolnika świadczeń. Okres przedawnienia trwa co najmniej 5 lat, może być jednak znacznie dłuższy.
Jeżeli rolnik odbywa karę pozbawienia wolności i przez ten czas w miarę możliwości zarządza swoim gospodarstwem, okres osadzenia rolnika w zakładzie karnym nie przerywa jego okresu ubezpieczenia społecznego rolników. Tak wynika z jednego z ostatnich wyroków Sądu Najwyższego.
Deklaracje i pisma urzędowe można składać nie tylko osobiście lub wysyłając je listem poleconym, ale również elektronicznie, z wykorzystaniem Internetu. Data wysłania pisma jest uznawana wówczas za dzień jego złożenia. Rolnik może zatem nie tylko szybko i bez odkładania swoich spraw w gospodarstwie sporządzić pismo, ale również dopełnić terminu nawet w ostatnich godzinach, jakie zostały na załatwienie sprawy urzędowej.
Coraz częściej zdarzają się przypadki, że rolnik lub jego małżonek wykonują dodatkowe prace – na podstawie umowy zlecenia czy innej umowy związanej ze świadczeniem usług. Z tytułu wykonywania takiej umowy należy zapłacić składki na ubezpieczenie powszechne. Przekonaj się zatem, czy jeśli ty lub twój domownik wykonujecie umowę objętą ZUS, to przestajecie podlegać ubezpieczeniu w KRUS.
Rolnik ubezpieczony w KRUS powinien pamiętać, że działalność inna niż rolnicza obciąża go dodatkowymi składkami do kasy ubezpieczenia powszechnego – ZUS. Sytuacje, na które zwrócić należy szczególną uwagę, to m.in. zatrudnienie rolników i członków ich rodzin przy prowadzeniu rodzinnych firm i przedsiębiorstw, zawieranie umów-zlecenia czy o dzieło z członkami rodziny rolnika, zakładanie indywidualnych przedsiębiorstw lub spółek czy też podejmowanie przez takie osoby zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W takich przypadkach może powstać wątpliwość, do którego systemu ubezpieczeń należy opłacać składki. Rozwiewamy je w tym artykule.
W 2016 roku rolnicy mogą liczyć na dofinansowywanie wyjazdów wakacyjnych swoich dzieci zarówno z kasy KRUS, jak i ze środków FSUSR. W tym artykule wyjaśniamy, w jakich przypadkach i na jakich zasadach jest to możliwe.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.