Coraz częściej, mimo pomocy państwa, rolnicy nie otrzymują odszkodowań za zniszczone plony. Najwięcej spraw interwencyjnych zgłaszanych do Rzecznika Finansowego w zakresie ubezpieczenia upraw dotyczy zaniżania odszkodowań lub wręcz odmowy ich wypłaty. Eksperci Biura Rzecznika Finansowego dokonali analizy ponad 2000 skarg rolników i zaproponowali uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokości odszkodowań z polis.
W gospodarstwie rolnym zdarzają się sytuacje, w których wypadek, choroba czy też nieurodzaj stają się przyczyną kłopotów finansowych. W takich sytuacjach rolnik musi liczyć każdą złotówkę, a często nie ma z czego terminowo płacić składek na ubezpieczenie w KRUS. Nie powinieneś w takim przypadku zwlekać – im wcześniej wystąpisz o ulgi w spłacie zaległości, tym mniejsze będą negatywne skutki opóźnień.
Rolnik musi prowadzić gospodarstwo rolne, aby pozostać ubezpieczonym w KRUS. Nie zawsze jednak jednoznacznie można ustalić, czy czasowe przebywanie poza gospodarstwem, zmniejszenie areału albo oddanie gruntów w uprawę innym osobom pozwala zachować status rolnika podlegającego KRUS. Czy na przykład stracisz status ubezpieczonego w KRUS, jeżeli latem wyjedziesz do pracy za granicą albo zachorujesz? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Rolnik, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje prace na podstawie umów zlecenia może starać się o przywrócenie ubezpieczenia w KRUS także wówczas, gdy w jego sprawie zapadła prawomocna decyzja o cofnięciu tego ubezpieczenia ponad 10 lat temu. Poznaj szczegóły ważnego dla rolników wyroku sądu.
Ubezpieczenie w KRUS daje nie tylko prawo do bezpłatnej opieki medycznej, ale również do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Aby otrzymać świadczenie, należy przygotować i zgromadzić dokumentację potwierdzającą okres choroby oraz złożyć odpowiednio wypełniony wniosek do KRUS. Przepisy wymagają również spełnienia wielu warunków w zakresie okresu wyczekiwania oraz czasu trwania choroby.
Rolnik ubezpieczony w KRUS powinien pamiętać, że działalność inna niż rolnicza obciąża go dodatkowymi składkami do kasy ubezpieczenia powszechnego – ZUS. Sytuacje, na które zwrócić należy szczególną uwagę, to m.in. zatrudnienie rolników i członków ich rodzin przy prowadzeniu rodzinnych firm i przedsiębiorstw, zawieranie umów zlecenia czy o dzieło z członkami rodziny rolnika, zakładanie indywidualnych przedsiębiorstw lub spółek czy też podejmowanie przez takie osoby zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W takich przypadkach może powstać wątpliwość, do którego systemu ubezpieczeń należy opłacać składki. Rozwiewamy je w tym ebooku.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.