Oficjalnie: minister rolnictwa podał się do dymisji

5 kwietnia 2023

Dymisja ministra rolnictwa

Dymisja ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka stała się faktem. Kłopoty na granicy polsko-ukraińskiej, niekontrolowana ilość ukraińskiego zboża, lekceważenie rolników i ceny nawozów to tylko niektóre zarzuty pod adresem ministra. Opozycja mówi jednak, że dymisja jest tylko zagrywką polityczną przed wyborami.

Henryk Kowalczyk był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi od 26 października 2021 roku. Podczas dzisiejszego oświadczenia przypominał, że jednym z punktów porozumienia z rolnikami podpisanego w ubiegłą środę (Porozumienie rządu z rolnikami – sukces czy porażka) było zobowiązanie, że polski rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o uruchomienie klauzuli ochronnej w zakresie importu bezcłowego zboża z Ukrainy.

Polska złożyła taki wniosek 31 marca (razem z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii). Komisja Europejska opublikowała jednak projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok. Ma on obowiązywać od 1 czerwca 2023 r. do 5 czerwca 2024 roku.

– Ponieważ widać bardzo wyraźnie, że ten podstawowy postulat rolników nie zostanie spełniony, podjąłem decyzję i złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi – powiedział Kowalczyk.

Na razie nie wiadomo, kto będzie jego następcą. W kuluarach pada nazwisko Roberta Telusa – posła PiS i przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przedstawiciele opozycji zwracają jednak uwagę, że dymisja Henryka Kowalczyka jest tylko zagrywką polityczną. PiS nie może sobie pozwolić na dalszy konflikt z rolnikami. Wiadomo przecież, że polska wieś w dużym stopniu przyczyniła się do zwycięstwa PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. Pogłębiający się konflikt rolników z ministrem rolnictwa nie służy celom partii.

Kim jest Henryk Kowalczyk

Poseł na Sejm RP V, VI, VII, VIII kadencji. W latach 1999-2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim (wybrany został z listy Akcji Wyborczej Solidarność). W latach 1980-1981 przewodniczył komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Od 1989 do 1992 r. był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Gminy Winnica.

Od 7 czerwca 2006 r. do 16 listopada 2007 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego. 16 listopada 2015 r. powołany na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objął także funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Od 9 stycznia 2018 r. do 15 listopada 2019 r. pełnił funkcję ministra środowiska. Od 2021 r. jest w składzie Rady Doradców Politycznych premiera Morawieckiego.

26 października 2021 r. powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Zdjęcie: Wicepremier Henryk Kowalczyk odpowiada na pytania dziennikarzy (fot. MRiRW)

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma