Od niedawna obowiązują przepisy, które wprowadziły do polskiego prawa nowy typ podmiotu, jakim jest fundacja rodzinna. Tego rodzaju jednostki mogą być dalej skutecznym zabezpieczeniem rodzinnego majątku w postaci gospodarstw rolnych. Mimo że niedługo cieszyły się ustawowymi preferencjami w tym zakresie.
Fundacja rodzinna została wprowadzona do krajowego porządku prawnego na podstawie ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Celem nowych regulacji (weszły w życie 22 maja 2023 r.) jest ułatwienie rodzinnym firmom funkcjonowania i rozwoju po śmierci właściciela lub po zakończeniu jego aktywności w firmie (np. w związku z przejściem na emeryturę). Mają w szczególności zapobiec rozdrobnieniu majątku między spadkobierców. W ich świetle fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz tych beneficjentów.
Beneficjentem fundacji rodzinnej może być każda osoba fizyczna wskazana w jej statucie przez fundatora. Wspomniany status mogą również otrzymać organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego, a także sam fundator.
Z przepisów wynika, że fundatorem fundacji rodzinnej może być tylko osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Można ją powołać w akcie założycielskim lub w testamencie, sporządzonych w formie aktu notarialnego. Tego rodzaju podmioty mogą być ustanowione przez więcej niż jednego fundatora (z wyjątkiem fundacji ustanowionych w testamencie).