Odwołanie od decyzji KOWR w sprawie nabycia nieruchomości - jak to zrobić?

Anna Maria Kolasa

10 marca 2023

Jak odwołać się od decyzji KOWR w sprawie nabycia nieruchomości

PYTANIE CZYTELNIKA: Dostałem decyzję dyrektora KOWR o nabyciu nieruchomości, z którą się nie zgadzam. Co mogę zrobić? Gdzie się odwołać?

Decyzja Dyrektora KOWR w przedmiocie nabycia nieruchomości jest decyzją administracyjną. W związku z tym służy od niej odwołanie, które wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji do ministra rolnictwa i rozwoju wsi za pośrednictwem dyrektora KOWR. W praktyce w odwołaniu używa się sformułowania: „do: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem: dyrektora KOWR”.

Odwołanie od decyzji KOWR wysyła się na adres dyrektora. Następnie dyrektor KOWR, jeżeli nie znajdzie przesłanek do zmiany lub uchylenia decyzji, przesyła odwołanie wraz z aktami sprawy do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W decyzji dyrektora KOWR powinno znaleźć się pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie.

Analiza prawna 

Zgodnie z art. 2a ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty lub w innych przypadkach niż wymienione w ust. 1 i 3 tej ustawy, może nastąpić za zgodą dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek osoby uprawionej.

Jeżeli nieruchomość rolną zamierza nabyć podmiot inny niż rolnik indywidualny albo podmiot, którego nie dotyczy wymóg uzyskania zgody (katalog takich podmiotów i sytuacji zawarty został w art. 2a ust. 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego), to takie nabycie może nastąpić tylko za zgodą dyrektora KOWR wydaną w formie decyzji administracyjnej.

Do takiej decyzji mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Od decyzji administracyjnej wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji (art. 127 § 1 kpa). Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy (art. 127 § 2 kpa).

Organem wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów kpa, w sprawach, o których mowa w art. 2a ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (tj. w sprawach dotyczących zgody na nabycie nieruchomości rolnej), jest minister właściwy do spraw rozwoju wsi (art. 2a ust. 5 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).

Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (art. 129 § 1 kpa). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie (art. 129 § 2 kpa).

Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji (art. 128 kpa).

Strony postępowania 

Stronami postępowania administracyjnego w sprawach, o których mowa w ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (tj. w sprawach dotyczących zgody na nabycie nieruchomości rolnej), są zbywca i nabywca nieruchomości rolnej.

Jeżeli odwołanie wniosły wszystkie strony albo jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania, zaś organ administracji publicznej, który wydał decyzję (tu: dyrektor KOWR), uzna, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję (art. 132 § 1 i § 2 kpa).

Zgodnie z art. 133 kpa, organ administracji publicznej, który wydał decyzję (tu: dyrektor KOWR), obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu (tu: minister rolnictwa i rozwoju wsi) w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, jeżeli w tym terminie nie wydał nowej decyzji w myśl art. 132 kpa.

  • ustawa z 11 kwietnia 2003 o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2569),
  • ustawa z 14 czerwca 1960 Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2000).
Anna Maria Kolasa
Edyta Wojtas
adwokat Izby Warszawskiej. Doradca podatkowy. Posiada bogatą praktykę w obszarach prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa podatkowego, w tym egzekucji administracyjnej, prawa finansowego (z uwzględnieniem rachunkowości finansowej), prawa karnego oraz karnego-skarbowego.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma