Najważniejszym okresem dla zdrowia i życia prosiąt jest pierwszy tydzień życia. Około 25% wszystkich padnięć przypada na pierwszy dzień po porodzie. Ponad połowa zdarza się w ciągu trzech dni po urodzeniu. Kolejnym newralgicznym momentem jest etap odsadzenia od lochy. Okres ten przypada około 28. dnia życia prosięcia. Wiąże się z licznymi zmianami, zarówno pod względem spożywanego pokarmu, jak i zmiany otoczenia. Prosięta po odsadzeniu nie mają jeszcze w pełni ukształtowanego układu pokarmowego i odpornościowego. W połączeniu z wieloczynnikowym stresem odsadzeniowym powoduje to obniżone przyrosty, mniejsze pobieranie i wykorzystanie paszy. Dlatego prawidłowe karmienie prosiąt po odsadzeniu ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia.
Siara – cudowny pokarm
Siara jest wydzieliną gruczołu mlekowego. Pod względem chemicznym różni się od mleka zawartością podstawowych składników odżywczych. Cechuje się kilkukrotnie wyższą zawartością białka, nieco niższą zawartością tłuszczu i znacznie niższą zawartością laktozy. Zawiera makro- i mikroskładniki, hormony, czynniki wzrostu oraz witaminy. Siara jest obecna przez około 24 godziny po porodzie. Następnie zostaje zamieniona w mleko przejściowe, aby ostatecznie przekształcić się w mleko. Nowo urodzone prosięta powinny jak najszybciej zostać dostawione do wymienia. Ważne jest, aby w możliwie krótkim czasie (do 2,5 godzin od porodu) napiły się siary.
Jednak najważniejszą funkcją siary jest zapewnienie nowo narodzonym prosiętom ochronny immunologicznej. Wraz z upływem czasu od porodu maleje stężenie zawartych w siarze białek, w tym immunoglobulin. Po upływie 5 godzin od porodu ich zawartość spada o 50%. Po upływie 12 godzin – o 75%. Ze strony prosięcia w jelitach zmniejsza się zdolność do wchłaniania immunoglobulin. Po upływie 3 godzin od porodu wynosi już 50%, a po upływie 12 godzin jest praktycznie zerowa.