Jak podnieść cukier w burakach cukrowych

15 lutego 2024

Jak podnieść cukier w burakach cukrowych

PYTANIE CZYTELNIKA: Proszę o informacje na temat skutecznych sposobów podniesienia cukru w burakach cukrowych. Chodzi o zabiegi dolistne.

Zawartość sacharozy w burakach cukrowych w dużym stopniu uzależniona jest od warunków atmosferycznych panujących w okresie jesiennej wegetacji roślin. Na szybkie gromadzenie cukru korzystnie wpływają panująca w tym okresie ciepła i słoneczna pogoda oraz umiarkowane warunki wilgotnościowe. Bardzo duży wpływ na zawartość cukru ma ilość godzin słonecznych we wrześniu i październiku.

Na zwiększenie zawartości sacharozy w korzeniach buraka korzystnie wpływa zatem słoneczny kwiecień (ogrzanie gleby) oraz opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (pokrywają zapotrzebowanie roślin na wodę). Długotrwała susza w okresie letnim wpływa ujemnie na zawartość cukru. Jest to szczególnie widoczne wtedy, gdy po okresie suszy występują obfite opady w okresie jesiennym. Dochodzi do odrastania liści kosztem sacharozy gromadzonej w korzeniu buraka. Zawartość sacharozy spada wówczas poniżej 16%, przy jednoczesnym wzroście niekorzystnych składników, które utrudniają jej krystalizację. Ważna jest również słoneczna pogoda przypadająca na trzecią dekadę czerwca oraz pierwszą i drugą dekadę lipca, a także średnia dobowa temperatura powietrza w czasie największego przyrostu masy korzeni (lipiec–sierpień) – powinna oscylować w granicach 15–17ºC.

Aplikacja nawozów w uprawie buraka cukrowego

W uprawie buraka cukrowego bardzo duże znaczenie ma doglebowa aplikacja nawozów. Pomijamy tutaj kwestie chorób: chwościk buraka oraz brunatna plamistość liści. W korzeniach buraka porażonego chwościkiem zawartość cukru może być niższa o 1,5–2%. Korzystny wpływ na plony i jakość korzeni buraka ma też dolistne dokarmianie tej rośliny.

Z makroelementów dolistnie najczęściej aplikowane powinny być: azot aminowy, potas, fosfor, siarka oraz magnez. Z mikroelementów należy zwracać szczególną uwagę na dobre zaopatrzenie roślin buraka w bor, mangan, miedź. Mniejsze znaczenie ma molibden i cynk.

Warto korzystać z gotowych zestawów oferowanych przez różnych producentów. Dokarmianie dolistne buraka zaleca się w następujących trzech terminach:

  • po wytworzeniu 4–8 liści właściwych;

  • po 2–3 tygodniach przed zwarciem międzyrzędzi;

  • następne opryski można połączyć z ochroną roślin buraka przeciwko chorobom, np. chwościkowi i szkodnikom – mszyce.

Prawidłowe podejście do stosowania nawożenia dolistnego buraka cukrowego potrafi przyczynić się do wzrostu plonów korzeni na poziomie 10–15% oraz podnieść zawartość sacharozy nawet do 2%.

opr. red.

Słowa kluczowe:
burak cukrowy

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma