Będzie nowy Fundusz Ochrony Rolnictwa

10 maja 2023

fundusz ochrony rolnictwa

Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Funduszu Ochrony Rolnictwa. Był to jeden z postulatów, o których  realizację walczyli protestujący rolnicy. Ma gwarantować producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej. Co jeszcze zawierają nowe przepisy?

Nowa ustawa tworzy Fundusz Ochrony Rolnictwa, a także reguluje zasady jego finansowania. Ze środków Funduszu będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku braku zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie:

  • skupu,
  • przechowywania,
  • obróbki lub
  • przetwórstwa produktów rolnych,

który stał się niewypłacalny.

Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Do dysponowania środkami Funduszu będzie upoważniony KOWR. KOWR będzie również zapewniał obsługę prawną oraz techniczno-biurową Funduszu, ustalał plan finansowy Funduszu oraz opracowywał sprawozdanie z jego realizacji.

Do wpłat na Fundusz w wysokości 0,125% wartości nabywanych produktów rolnych bez podatku VAT będą obowiązane podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia.

Pierwsze wpłaty na Fundusz będą dokonywane przez podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia począwszy od II kwartału 2024 r. za okres od 1 stycznia do 31 marca 2024 r.

Kiedy będzie można liczyć na rekompensatę z Funduszu Ochrony Rolnictwa?

O rekompensatę ze środków Funduszu producent rolny będzie mógł się ubiegać w razie nieuzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu skupującego produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia, który stał się niewypłacalny.

Rekompensata będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej dyrektora oddziału terenowego KOWR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę danego producenta rolnego, która będzie wydawana do dnia 30 czerwca.

Datą niewypłacalności podmiotu będzie odpowiednio data wydania:

  • postanowienia sądu upadłościowego lub restrukturyzacyjnego o ogłoszeniu upadłości podmiotu lub wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego;
  • postanowienia sądu upadłościowego o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości;
  • postanowienia sądu restrukturyzacyjnego o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego;
  • postanowienia sądu upadłościowego o umorzeniu postępowania upadłościowego;
  • orzeczenia przez organ sądowy lub inny organ państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego EFTA;
  • postanowienia o uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego przez sąd upadłościowy;
  • orzeczenia przez organ sądowy lub każdy inny właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyłączeniem Danii, uprawniony do wszczęcia postępowania upadłościowego.

Ustawa przewiduje wypłatę rekompensat z tytułu braku zapłaty za sprzedane produkty rolne przez podmioty, które stały się niewypłacalne w 2022 r.

Wnioski o rekompensatę w 2023 r. rolnicy będą mogli składać w okresie od 1 do 31 sierpnia 2023 r.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma