Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Funduszu Ochrony Rolnictwa. Był to jeden z postulatów, o których realizację walczyli protestujący rolnicy. Ma gwarantować producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej. Co jeszcze zawierają nowe przepisy?
Nowa ustawa tworzy Fundusz Ochrony Rolnictwa, a także reguluje zasady jego finansowania. Ze środków Funduszu będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku braku zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie:
który stał się niewypłacalny.
Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Do dysponowania środkami Funduszu będzie upoważniony KOWR. KOWR będzie również zapewniał obsługę prawną oraz techniczno-biurową Funduszu, ustalał plan finansowy Funduszu oraz opracowywał sprawozdanie z jego realizacji.
Pierwsze wpłaty na Fundusz będą dokonywane przez podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia począwszy od II kwartału 2024 r. za okres od 1 stycznia do 31 marca 2024 r.
O rekompensatę ze środków Funduszu producent rolny będzie mógł się ubiegać w razie nieuzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu skupującego produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia, który stał się niewypłacalny.
Datą niewypłacalności podmiotu będzie odpowiednio data wydania:
Ustawa przewiduje wypłatę rekompensat z tytułu braku zapłaty za sprzedane produkty rolne przez podmioty, które stały się niewypłacalne w 2022 r.
Wnioski o rekompensatę w 2023 r. rolnicy będą mogli składać w okresie od 1 do 31 sierpnia 2023 r.