Jakie korzyści dla podatników wprowadziła ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa

Mariusz Olech

27 listopada 2023

Korzyści podatkowe z ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa

Od 1 lipca br. zaczęły obowiązywać przepisy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Mają one zabezpieczać interesy producentów rolnych na wypadek niewypłacalności podmiotów, które skupują od nich płody rolne. Nowe regulacje wprowadziły również korzystne dla rolników zmiany w ustawach podatkowych. Jakie dokładnie? Sprawdź szczegóły.

W dotychczasowym stanie prawnym rolnicy sprzedający produkty wytworzone w swoich gospodarstwach nie mieli gwarancji, że otrzymają za nie zapłatę w sytuacji, gdy firma zajmująca się ich skupem okazała się niewypłacalna albo jeśli wszczęto wobec niej postępowanie upadłościowe. Dlatego wielu z nich stawało się ofiarami tej niewypłacalności, popadając w kłopoty finansowe. W celu ich ochrony rząd opracował przepisy, które mają poprawić sytuację tych podmiotów. Zostały one zawarte w ustawie z 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa (dalej: ustawa o FOR), która weszła w życie z początkiem lipca br.

Jak tłumaczyli autorzy tej ustawy, celem przewidzianych w niej rozwiązań jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych. Chodzi o zabezpieczenie interesów rolników w sytuacji, gdyby podmiot skupujący od nich np. zboże, owoce, warzywa, mleko czy zwierzęta z powodów, o których była mowa wcześniej, nie wypłacał im należności z tytułu takich dostaw. Wprowadzenie zmian systemowych w tym zakresie ma umożliwić im uzyskanie w takich przypadkach rekompensat w celu kontynuowania produkcji rolnej, spłaty ciążących na nich zobowiązań lub kredytów oraz na zaspokojenie ich bieżących potrzeb życiowych.

Z artykułu dowiesz się:
  • Skąd Fundusz Ochrony Rolnictwa będzie czerpał dochody?
  • Jakie obowiązki ciążą na podmiotach skupujących?
  • Czy kwoty rekompensat są zwolnione od podatku?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Mariusz Olech
Mariusz Olech
prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków i prawa pracy

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma