Prowadzenie fermy norek, tak jak i w przypadku hodowli innych zwierząt, wiąże się z licznymi obowiązkami prawnymi w zakresie ochrony środowiska. Za ich nieprzestrzeganie grożą surowe kary finansowe. Na co najczęściej zwracają uwagę organy ochrony środowiska (WIOŚ) zajmujące się kontrolą tego typu przedsięwzięć? Sprawdź na konkretnym przykładzie.
Opis zdarzenia: kontrola WIOŚ na fermie norek
Ferma norek zlokalizowana jest w miejscowości X, na działce nr 1, obręb ABC, Gmina Z. Na terenie fermy znajduje się pomieszczenie biurowe z częścią socjalną, warsztat, paszarnia, stodoła oraz 30 wiat o konstrukcji drewnianej, kryte blachą lub eternitem, trwale połączone z gruntem. Powierzchnia zabudowy wynosi 2300 m2. W wiatach znajdują się klatki dla norek. Ferma nie jest wyposażona w wentylację mechaniczną. Na terenie fermy znajduje się 2500 szt. matek oraz 7 szt. młodzieży, co daje DJP na poziomie 6,27.
Woda do pojenia zwierząt, utrzymania czystości oraz procesów technologicznych (m.in. płukania posadzki po procesie przygotowania karmy, płukania skrzynek po karmie) pobierana jest z wodociągu miejskiego. Podczas hodowli powstają ścieki technologiczne oraz odcieki z odchodów zwierzęcych składowanych na ściółce ze słomy, pod klatkami umieszczonymi w wiwatach hodowlanych. Ścieki socjalno-bytowe odprowadzane są do szamba o pojemności 5 m3. Wody opadowe i roztopowe z dachów i powierzchni utwardzonych odprowadzane są bezpośrednio do gruntu...
Zaloguj się, żeby sprawdzić wyniki kontroli.