Fachowe doradztwo z zakresu
prawa, upraw i hodowli
W dziedzinie wykrywania ciąży u bydła istnieje obecnie kilka najbardziej popularnych metod. Każda z nich w unikalny sposób potwierdza zapłodnienie. Metody można ze sobą łączyć. Niezmiennie podstawą odpowiedniego zarzadzania rozrodem w stadzie jest jednak systematyczna obserwacja krów przez hodowcę. Jego doświadczenie oraz rzetelność ułatwia wykrywanie ciąży u krów, a ponadto umożliwia szybką interwencję w przypadku podejrzenia nieprawidłowości lub braku spodziewanej ciąży. Istnieje kilka sposobów rozpoznawania ciąży u bydła. Jakie są ich wady i zalety?
Pasze energetyczne stanowią cenny komponent w diecie wysokowydajnych krów i są niezbędnym komponentem dawki pokarmowej . Wpływają nie tylko na wyniki produkcyjne, ale również stan zdrowia zwierząt. Z uwagi jednak na wysoką podaż energii oraz na wysokie koszty zakupu lub produkcji, długość okresu ich stosowania powinna być uwarunkowana ilością produkowanego mleka, stanem kondycji zwierząt oraz optymalnymi wartościami wskaźników rozrodu.
W żwaczu zamieszkują mikroorganizmy, a najważniejsze z nich to bakterie i pierwotniaki. Do prawidłowego namnażania potrzebują odpowiednich i stabilnych warunków: pH w granicach 6,4–7,0; temperatury 39–39,5°C i około 85% wilgotności. Kwasica jako choroba metaboliczna, lub lepiej zaburzenie, jest spowodowana zbyt niskim odczynem pH, który utrzymuje się dłuższy czas. Spowodowane jest to przede wszystkim nadmiarem kwasu mlekowego i LKT (lotnych kwasów tłuszczowych – octowego, propionowego i masłowego) w płynie żwacza. Czy można „domowymi” sposobami odkwaszać bydło?
Korekcja racic jest, obok kąpieli racic, jednym ze sposobów zapobiegania kulawiznom bydła. Jednak nieprawidłowo przeprowadzony zabieg może przynieść więcej szkód niż korzyści, a zwierzęciu przysporzyć niepotrzebnych cierpień. Z tych powodów korekcję powinni przeprowadzać wykwalifikowani specjaliści. W artykule opisujemy kolejne etapy korekcji racic i wskazujemy przykładowe rozwiązania korekcyjne.
Pytanie: Od kilku lat coraz bardziej dziki niszczą kukurydzę, którą uprawiam na kiszonkę dla krów. Poszukuję jak najskuteczniejszego sposobu pozbycia się dzików. Ostatnio znalazłem ofertę sznurów hukowych. Zachwalano je jako bardzo skuteczne odstraszacze dzików. Czy to rzeczywiście skuteczne narzędzie do ochrony upraw kukurydzy przed dzikami?
Jak pokazują statystyki, kulawizny to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających bydło. Nie jest to pocieszająca wiadomość, wziąwszy pod uwagę skutki, jakie kulawizny powodują dla hodowców. Dlatego warto wiedzieć, jakie działania profilaktyczne trzeba podjąć i od kiedy, aby zmniejszyć ryzyko problemu w hodowli.